Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook ayda ne kadar kazanıyor?

İnternet dünyasının en çok kullanılan sosyal medya mecrası Facebook geçen yıla göre karını yüzde 76 arttırdı. Geçtiğimiz yıl 2016 yılının ilk üç ayında hisse başına 0,6 dolar kar elde eden Facebook bu yıl ilk 3 ayda (ilk çeyrekte) hisse başına 1,04 dolar kar yakalayarak geçtiğimiz yılın net karını da arttırmış oldu. Facebook ayda ne kadar kazanıyor?

Edinilen bilgilere göre, Facebook’un bu yılın ilk çeyreğinde net kar ve geliri arttırmayı başardı. Facebook’tan yapılan resmi açıklamaya göre; şirketin bu yılın ilk çeyreğinde (Ocak-Mart dönemi) net karı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 76 artarak 3,06 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz yıl bu rakam firma 1,74 milyar dolar net kar olarak kayıtlara geçmişti.

Facebook Şirketinin 2017 yılının ilk 3 ayındaki geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 yükselerek 8,03 milyar dolara ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl Facebook Şirketi, 2016’nın ilk üç ayında (2016 Ocak-Mart) 5,38 milyar dolar gelir elde etmişti.

Facebook reklamlardan ne kadar gelir elde etti? 

Facebook reklamlardan 2016’nın ilk çeyreğinde 5,2 milyar dolar gelir elde ederken 2017’nin ilk çeyreğinde 7,86 milyar dolara ulaştı başka bir deyişle Facebook reklam gelirinde yüzde 51 artış yaşadı.  Yapılan açıklamada bu yılki ilk çeyrek reklam gelirlerinin yüzde 85’ini oluşturan mobil reklamların payı geçen yılın aynı döneminde ise yüzde 82 seviyesinde seyrediyordu. Ortalama bir hesapla Facebook’un aylık kazancı en az 2,5 milyarın üstünde…

Facebook’un ne kadar kullanıcısı var?

Facebook açıklamasından edinilen bilgiye göre şu an Facebook şirketinin aylık 2 milyara yaklaşan kullanıcısı var. 2017 yılının Ocak-Mart döneminde, Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında da artış gözleniyor.

Şirketin günlük aktif kullanıcı sayısı bu yılın ilk çeyreğinde ortalama 1,28 milyar kişi iken; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 yükseldiği belirtiliyor. Facebook aylık aktif kullanıcı sayısı bu yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış gösterdri ve yaklaşık 1,94 milyar kişiye ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu