Teknoloji

Facebook dünya rekoruna koşarken davalık oldu!

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu ya da namı diğer sosyal medya devi Facebook, aktif kullanıcı sayısının yüzde 17 arttırarak 1,23 milyar kullanıcı sayısına ulaşıyor ve Facebook, 4. çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde yaklaşık üzerinde kar ederek 8,81 milyar dolar gelire ulaşıyor. Ancak haberi daha da ilginç kılan durum ise; ABD’de bir mahkemenin Facebook’u bir firmanın sanal gerçeklik teknolojisini yasadışı olarak kullandığı suçlamasıyla 500 milyon dolar cezaya mahkum etmesi… İşte ayrıntılar…

Raporlara bakıldığında Facebook’un 2016 mali yılının 4. çeyreğinde analist beklentilerinin üzerinde kâr ve gelir elde ettiği, Facebook şirketinin hisse başına kârının 1,41 dolar, gelirlerinin ise 8,81 milyar dolar olduğu belirtililyor. Üstelik analistler hisse başına 1,31 dolar kâr ve 8,51 milyar dolar gelir bekliyorlarken…

2017 yılında Ekim-Aralık döneminde Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısı ise yıllık bazda yüzde 17 büyüdüğü ve günlük aktif kullanıcı sayısı 1,23 milyara ulaştığı açıklandı.

Facebook’a 500 milyon dolarlık dava!

Teknoloji dünyası, ABD’de bir mahkemenin Facebook’u bir fimanın sanal gerçeklik teknolojisini yasadışı olarak kullandığı suçlamasıyla 500 milyon dolar cezaya mahkum ettiği haberi ile çalkalanıyor. Davada suçlanan yapay gerçeklik firması, Oculus, Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınmıştı. Davayı açan ise video oyun sahibi Zenimax şirketi… Zenimax, sanal gerçeklik buluşlarının Oculus tarafından yasadışı şekilde kopyalandığını iddia ediyor…

Marc Zuckerberg’den suçlamalarla ile ilgili açıklama!

Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, “Oculus ürünlerinin başka birilerinin teknolojisi ile geliştirildiği düşüncesi yanlıştır” açıklamasını yapmıştı.

Dava sonucu: Facebook suçlu bulundu!

ABD’nin Dallas kentinde açılan ve 3 hafta süren dava sonuçlandı. Zenimax şirketinin Facebook’tan 2 milyar dolar tazminat talep etiği davada Mahkeme, davacı konumundaki Zenimax şirketine Facebook’un telif hakları ihlali nedeniyle 500 milyon dolar ödenmesine hükmetti.

Facebook temyize gidecek!

Facebook, “İhlalin, Oculus firmasının Zenimax şirketinde çalışan bir mühendisi transfer etmesi ve o mühendisin, “fikri mülkiyet haklarını” yeni firmaya götürmesi şeklinde gerçekleştiği iddia edilmesi sebebi ile açılan davayı temyize götüreceğini açıkladı.

Hatırlanacağı üzere Facebook tarafından 2014 yılında satın alınan Oculus şirketinin, “Oculus Rift” adını verdikleri sanal gerçeklik cihazı ile teknoloji dünyasında bomba etkisi oluşturmuştu.

Başa dön tuşu