Teknoloji

Facebook, Fransa ile anlaştı…Nefret içeren paylaşımlar yapanların kimliğini verecek

Sosyal medya devi Facebook, Fransa ile önemli bir anlaşmaya imza attı. Facebook, platformunda nefret dolu konuşma tarzı kullandığından şüphelenilen Fransız kullanıcılarının adlarını, talep edildiğinde mahkemelere verecek.

FACEBOOK, FRANSA İLE BİR İLKE İMZA ATTI

BBC International’ın haberine göre, Facebook, platformda nefret söyleminde bulunduğundan şüphelenilen Fransız kullanıcılarının adlarını, talep edildiğinde mahkemelere vermeyi kabul etti.Anlaşmanın dünyada türünün ilk örneği olduğu belirtiliyor.

Sosyal medya devi, ilk kez terörle ya da şiddet içeren eylemlerle ilgili olmayan durumlarda, yetkililerle ilgili bilgileri paylaşacak.Fransa Dijital Gelişmelerden Sorumlu Devlet Bakanı Cedric O, anlaşmayı “Büyük haber” olarak nitelendirerek, anlaşmanın Facebook ile Fransa hükümeti arasındaki konuşmaların bir sonucu olduğunu söyledi.

Cedric O, Reuters’a verdiği demeçte, “Bu çok büyük bir haber, bu adli sürecin normal şekilde çalışabileceği anlamına geliyor… Gerçekten çok önemli, sadece Fransa için yapıyorlar.” dedi. Yasadışı nefret söylemi, Avrupa Komisyonu tarafından ırk, din ve etnik köken gibi özelliklerle tanımlanan insan gruplarına şiddeti veya nefreti teşvik eden kamu davranışı olarak tanımlanıyor.

ÖRNEK TEŞKİL EDECEK Mİ?

Şimdi gözler Facebook’a çevrildi. Facebook’un aynı anlaşmayı diğer ülkeler ve de özellikle Türkiye ile yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu