Teknoloji

Facebook hesabını güvende tutmanın yolları

Son dönemlerde üst üste hacker haberleri birçok kullanıcıyı tedirgin etti. Kamuoyunda fishing (oltacı) ya da mavi tik çetesi olarak bilinen siber saldırganlar sıradan vatandaşın da korkulu rüyası haline gelince sosyal medya kullanıcıların en büyük kaygısı hesabını nasıl koruyacığı oldu. Peki Facebook hesabı nasıl korumaya alınır. İşte çok önemli tüyolar..  Chip sitesinde “Bir Facebook hesabını nasıl geri alabileceğini maddeler halinde” anlatıldığı bu bilgiler çok işinize yarayacak.  anlattık.

• Öncelikle bilmen gereken, bir Facebook hesabını Facebook şifre kırma programı ile çalmanın mümkün olmadığı. Bilgisayarına bunu vaadeden bir program indirdiğinde bilgisayarına kayıtlı olan bütün kişisel bilgilerinin karşı tarafa aktarımını sağlayacaksın. Böyle bir durumu engellemek için kesinlikle bu tarz programlardan uzak durmalısın.

• Facebook hackleme işlevi gören bir program olmamasına karşın şifre deneme kombinasyonları oluşturarak karşıdaki kişinin şifresini öğrenmeye yarayan bazı programlar ise bulunmaktadır. Şifre kırma yöntemlerinden biri olarak bilinen bu sistem ile istediğin Facebook şifresi, hızlı bir şekilde milyonlarca kombinasyon oluşturularak kolaylıkla bulunabiliyor. Ancak bu yöntem şifre sadece sayılardan oluşturulmuşsa etkili oluyor. Bu yüzden hesabını bu tarz programlardan korumak için; şifreni uzun ve içinde harf ya da noktalama işareti bulunacak şekilde oluşturmaya özen göstermelisin.

• Bazı sitelerde kullanıcı olabilmen için e-posta adresi ve şifre istemenin yanı sıra Facebook hesabınla da bağlanabileceğini gösteren butonlar bulunur. Yeniden kullanıcı adı ve şifre oluşturmak çoğu zaman zor geldiği için Facebook hesabımızı bu sitelere bağlama gibi bir yanlışa düşebiliyoruz. İşte bu sayede bu siteler Facebook kişisel bilgilerine kolaylıkla erişerek hesabının çalınmasına yol açacaktır. Bu yüzden hesap onayı isteyen bu tarz sitelere Facebook hesabınla bağlanmamaya dikkat etmelisin.

• Kişisel bilgilerini bildiğin birinin Facebook şifresini ya da güvenlik sorusunu tahmin etmen çok daha kolay olacaktır. Facebook hesabına girerken ‘Şifremi unuttum’ kısmıyla denenen bu yöntem ile; önce güvenlik sorusunu isteyecek ardından güvenlik sorusu bilindiği takdirde de yeni bir e-posta adresi isteyecektir. Bu durumdan kaçınmak için ise Facebook güvenlik sorusuna alâkasız bir cevap bulmalısın.

• Hesabının güvenlik ayarları kısmından giriş onayları butonunu işaretlemen; bilinmeyen bir bilgisayar ve konumdan giriş yapıldığında haber almanı sağlayacaktır.

• E-posta görünüm ayarlarını değiştirerek arkadaşın olmayanların bu bilgiye ulaşmasını engellemelisin.

• Bütün sosyal medya hesaplarında kesinlikle aynı şifreyi kullanmamaya çalışmalısın.

• Facebook’ta telefon numarası tanımlatmalısın. Böylece başka bir bilgisayardan hesabına giriş yapılmak istendiğinde sana bir onay şifresi gelir ve hesabının ele geçirilmesini engelleyebilirsin.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu