Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook, Linkedin’in ve Microsoft’un canını sıktı!

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya arenası Facebook şimdi de Linkedin’e rakip olmaya hazırlanıyor. Yeni özelliği sayesinde yakında Facebook’tan iş ilanlarının paylaşılabileceği ve bu nedenle Linkedin’e rakip olacağı belirtiliyor.

2 milyar kullanıcısı ile dünyanın sosyal medya devi olan Facebook yeni güncellemeleri ile iş ilanları ve reklamları sektörüne deel attı. Alanında rakiplerini silip süpürmeye kararlı olan Facebook, eklenecek yeni özelliği ile, iş arayanların umudu olmayı planlıyor. Facebook uygulaması içinde verilecek iş ilanlarına başvuru yapabilmenin yolu açılıyor. Facebook’ta iş başvurusu formunu dolduran kişiler her iki taraf için uygunsa Facebook Messenger üzerinden görüşme gerçekleştiribilecek. Bu özellik ile kurumlara resmi iş ilanı vermenin de imkanı sağlanacak.
Facebook’un Linkedin’e rakip olacağı bu yeni özelliği şimdilik yalnızca ABD ve Kanada’da kullanılıyor. Özelliğin dünya geneline ne zaman yayılacağı konusunda henüz bir veri bulunmuyor.

Facebook iş ilanlarına nasıl başvuru yapılacak?

Facebook’un yeni güncellemesi ile iş sahipleri, iş ilanlarını tıpkı durum güncellemesi yayınlar gibi yayınlayabilecek. İş sahipleri dilerlerse şirketlerindeki eleman açıklarını Facebook’ta yayınlayabilecek böylece iş arayanlar, şirket sayfasında hangi pozisyonların boş olduğunu görebilecek. Bu ilanlarda beğenme, paylaşma ve yorum yapma seçeneklerine ek olarak, iş ilanı statüsündeki paylaşımlarda “işe başvur” seçeneği bulunacak. İşe başvur seçeneğini tıklayanlar, gerekli formları doldurduktan sonra Facebook Messenger’da otomatik ilgili taraflarla buluşabilecek.
Gelirinin büyük bir kısmını iş ilanlarından alan Linkedin ise gelişmeler karşısında huzursuz. Facebook ve LinkedIn doğrudan doğruya rakip görülmeseler de son yeni özellik ile LinkedIn’i iş arayanların ilk adresi yapmak isteyen Microsoft yeni projeler üretmek zorunda kalabilir.

Business Insider’a konuşan bir Facebook yetkilisi, firmaların halihazırda gayri resmî olarak platformu bir kariyer merkezi olarak kullanabildiklerini, atılan yeni adımın yalnızca bu duruma resmiyet kazandıracağını belirterek Facebook’un zaten bu konuda hizmet verdiğinin de altını çiziyor.

Başa dön tuşu