Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook skandalında Mark Zuckerberg’e ABD Kongresi’nde zor sorular

Facebook‘un 87 milyon kullanıcının bilgilerini “Cambridge Analytica” adlı siyasi danışmanlık şirketiyle izinsiz paylaşması skandala neden olmuş, bu hamlenin ABD Başkanı Donald Trump’ı iki yıl önceki seçimlerde desteklemek için kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Zuckerberg’in gizlilik eksenli sorulara verdiği “hayır” soruları ise oldukça manidar bulundu.Senatör Durbin’in sorduğu gizliliğin önemine vurgu yapan sorular karşısında  Facebook CEO’su zor anlar yaşadı.

MARK ZUCKERBERG ÖZÜR DİLEDİ

Facebook’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg, çıkan skandalına ilişkin ABD Kongresi’nde ifade verdi. Zuckerberg, izinsiz topladığı kişisel verileri ABD ve İngiltere’de kritik siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz kullandığına yönelik iddiaları 44 ABD Senatörü önünde değerlendirdi ve senatörlerin sorularına cevap verdi.

Tüm dünyanın canlı yayında takip ettiği kongrede Zuckerberg, kullanıcı verilerinin izinsiz paylaşılmasında kişisel sorumluluğunu kabul etti ve özür diledi.

“BİZE SİLDİKLERİNİ SÖYLEDİLER”

Zuckerberg, seçimlerle ilgili dış müdahaleleri tespit etmekte geç kaldıklarını belirtti. Kullanıcı verilerini toplayan uygulamayı kaldırdıklarını ve hem uygulamadan hem de Cambridge Analytica’dan verileri silmeleri talebinde bulunduklarını ifade eden Facebook CEO’su, “Bize sildiklerini söylediler. Onlara inanmak açıkça bir hataydı, bunu takip etmeliydik ve denetlemeliydik. Bu hatayı bir daha yapmayacağız” dedi.

Kongre’de Senatör Feinstein, ABD seçimlerine dış müdahalenin önlenmesi için neler yapıldığı sorusuna Zuckerberg:

“Bunun önüne geçmek 2018’deki önceliklerimizden. Bu şirketi yönetirken yaşadığım en büyük pişmanlıklardan biri, 2016’da Rusya’nın enformasyon operasyonlarını tespit etmekte gecikmemiz oldu.”

GİZLİLİK SORULARINA HAYIR CEVABINI VERDİ

Senatör Whip Durbin ile Zuckerberg arasında ilginç diyalog geçti. Senatör Durbin sorduğu anlamlı sorularla Zuckerberg’i köşeye sıkıştırdı. Durbin, Facebook’un kurucusu Zuckerberg’e “Sayın Zuckerberg, dün gece kaldığınız otelin adını bizimle paylaşır mısınız?” diye sordu.

Zuckerberg’in gülerek “Hayır” yanıtı vermesi üzerine Senatör bu sefer Zuckerberg’den geçen hafta kimlere mesaj attığını söylemesini istedi.

Zuckerberg’in buna da ‘Hayır’ yanıtını vermesi üzerine senatörün “Sanırım her şey bundan ibaret, gizlilik hakkınız” diye konuşması dikkatlerden kaçmadı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu