Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook trilyonlarca dolar ceza ödemek zorunda kalabilir

Son zamanlarda yaşadığı krizle gündemden düşmeyen sosyal medya devi Facebook ‘trilyonlarca dolar ceza ile karşı karşıya kalabileceği haber veriliyor. Facebook, kullanıcı verilerinin paylaşılması ile ilgili çıkan skandal nedeniyle tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Çıkan skandalla ilgili olarak Facebook’un, trilyonlarca dolara ulaşabilecek para cezaları ile karşı karşıya kalabileceği konuşuluyor.

FACEBOOK’UN YAŞADIĞI KRİZ KOLAY GEÇECEĞE BENZEMİYOR

ABD’de tüketici haklarını korumakla görevli, Federal Ticaret Komisyonu, başlattığı soruşturma ile Facebook’u mercek altına aldı. Komisyon, 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin siyasi danışmanlık şirketlerinin eline nasıl geçtiğini araştıracak.

2011 yılında Federal Ticaret Komisyonu ile imzalanan bir mutabakatla Facebook, ihlal başına 40 bin dolar ödemeyi kabul etmişti. İşte bu rakamın Facebook’un başını ağartabileceği konuşuluyor.

Komisyonun eski yöneticisi David Vladeck, konuyla ilgili olarak Washington Post gazetesine açıklama yaptı. Vladeck, Facebook’un, Cambridge Analytica’nın elde ettiği 50 milyon kullanıcıya ait bilgiler nedeniyle trilyonlarca dolar ceza tehditi ile karşı karşıya kalabileceğini söylemesi dikkatleri bu astronomik rakama çevirdi.

Facebook, 2011 yılında imzaladığı “rıza mutabakatı” ile, güvenlik ayarları kapsamı dışında kişisel verilerini paylaşacağı kullanıcılarını, önceden uyarmak konusunda hukuki olarak sorumlu olduğunu kabul etmişti.

70 MİLYARLIK KAYIP YAŞADI

Cambridge Analytica’nın kişisel bilgileri 2014 yılında elde etmiş olmasının, olası cezanın meşruluğunu güçlendirdiğini savunanlar da bulunuyor.

Komisyonun vekaleten yöneticiliğini yürüten Tom Pahl, Facebook’un, usulsüz adımlar atmak yoluyla tüketicilere önemli zararlar verip vermediğinin araştırılacağını kaydetti.

Skandalın patlak vermesinden bu yana Facebook hem güvenilirlik hem de ticari açıdan kan kaybına uğradı. Piyasa değeri 70 milyar dolar azalan Facebook’tan yapılan açıklamada, “Kişilerin bilgilerinin korunmasına olan güçlü bağlılığımız devam ediyor. Komisyonun olası sorularına cevap verme fırsatını memnuniyetle karşılarız.” denildi.

ABD Senatosu Adalet Komisyonu’nun, aralarında Zuckerberg’in de olduğu bazı teknoloji firmalarının CEO’larına, veri gizliliği konusunda ifade vermeleri için 10 Nisan tarihli bir davet gönderdiği öğrenildi.

Facebook, son olarak telefonlarına Facebook uygulaması yükleyen kişilerin “cep telefonu konuşmalarını ve kısa mesaj kayıtlarını tutmak” ile de suçlanıyor. Facebook, kullanıcıların cep telefonu konuşmalarını ve SMS’lerini de kaydettiğinin ortaya çıkması sosyal medya devinin başındaki kara bulutların uzun süre orada kalacağının da adeta bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu