Teknoloji

Facebook yalan habere izin vermeyecek..

Facebook’tan radikal karar. Facebook kullanıcılardan gelen şikayetleri değerlendirdi ve içerik akışında sık sık karşılaşılan yalan haberdlere ilgili olarak bir düzenlemeye gideceğini açıkladı. Facebook artık yalan habere izin vermeyecek, peki nasıl? Ayrınıtlar haberimizde…

Facebook yönetimi tarafından alınan karar doğrultusunda artık kullanıcıların yalan haberleri hızlıca işaretlemelerine ve Facebook’a bildirmelerine olanak sağlayacak bir fonksiyon geliştirildiği belirtildi. Duyuruyu Facebook’un başkan yardımcısı Mosseri, Facebook bloğunda gerçekleştirdi.

Mosseri, bir metindeki verilerin doğru olup olmadığını kontrol etme alanında uzmanlaşmış, güvenilir uluslararası şirketlerle çalışacaklarını belirterek; yeni fonksiyonun şu anda test etme amaçlı kullanıcıların yalnızca küçük bir kısmına sunulmuş olduğunu ve bu kullanıcıların yalan olduğunu fark ettikleri ya da düşündükleri haberleri ‘yalan haber’ olarak işaretleyebileceğini duyurdu.

Açıklamaya göre; “Yeterli sayıda” kullanıcının işaretlediği içerikler, Facebook tarafından Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Veri Kontrol Ağı bünyesindeki çeşitli bağımsız uzman kurumlara iletilecek. Ve bu kurumların onayını almayı başaramayan haberler Facebook’tan silinmeyecek, bunun yerine Facebook tarafından ‘şüpheli’ olarak işaretlenecek ve ilgili haberler kullanıcıların içerik akışlarının alt kısımlarında ‘şüpheli’ uyarısıyla görünmeye devam edecek.

Başa dön tuşu