Teknoloji

FACEBOOK’A KARŞI SELAMWORLD

selamworld

Facebook’un gözkamaştırıcı başarısı benzer girişimleri tetikliyor. Bu girişimleren birisi de İslami sosyal ağ Selamworld. Site, önümüzdeki sezonda adından çok bahsettireceğe benziyor.

Facebook’a artık islami rakibi var!
Facebook’un artık İslam dünyasından bir rakibi var. Dünyanın tek İslami sosyal ağı Selamworld. Sitenin yaratıcıları hem İstanbul’daki genel merkezlerinin, hem de Selamworld’ün sır gibi saklanan sanal dünyasının kapılarını açtı.
Sosyal ağlar en büyük rakibi, çok dilli Salamworld’ le tanışıyor. Helal Facebook olarak biline Salamworld ramazan ayında faliyete geçmek için geri sayıyor. Amaç Müslüman dünyasıyla dünyanın geri kalanı arasında köprü görevi kurmak.

Sitenin genel merkezi İstanbul’da, Boğaz Köprüsü’nün yanıbaşında. İçeriği ise çok sıkı korunuyor. Gizlilik kuralı genel merkez için de geçerli. Güvenlik kameralarıyla çevrili 4 katlı villaya, parmak izi okutularak giriliyor.

Girişteki tabeladan iç dekorasyona kadar pek çok yerde hilal işareti göze çarpıyor.

Takkesini masadaki yerkürenin üzerine yerleştiren Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvakhed Niyazov ‘neden böyle bir siteye ihtiyaç duyulduğunu’ şöyle açıklıyor: “İnternette 350 milyon kullanıcı var. Facebook, Twitter, Myspace gibi siteleri kullanıyorlar ama ümmetin günümüzde kendi ihtiyaçlarına cevap verecek bir siteye gerek duyduğuna inanıyoruz. Helal pazar 2 trilyon 300 milyar dolarlık bir market ve biz de bu dünyada Müslümanların ihtiyaçlarına cevap vereceğiz.”

Sitenin kapıları müslüman olmayan kullancılara da açık ancak kurallarına uymak şartıyla. Sitede ten renginden vücudun açıklık oranını ölçen filtreleme sistemi var. Yani tenin ‘sınırdan fazla’ göründüğü fotoğraflar siteye yüklenemeyecek. Örneğin bikinili profil fotoğrafı yasak. Şiddet, pornografi, kumar içerikli yayınları paylaşmak da kuraldışı.
50 milyon dolar yatırım yapılan siteye daha faaliyete geçmeden yoğun başvuru var. Üyelik başvuruları dünyanın dört bir yanındaki ‘cemaatler’den gelmeye başladı bile. 50 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz bunun 10-15 milyonunu Türkiye’den bekliyoruz

Emre Kınacı-Elif Özgen/ CNN Türk

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu