Sosyal MedyaTeknoloji

Facebook’tan sonra Whatsapp’ta da güvenlik açığı endişesi

Facebook’ta kişisel verilerin paylaşılması skandalının patlak vermesinden sonra şimdi de her gün milyonlarca verinin boy gösterdiği Whatapp platformunda güvenlik açığı olup olmadığı tartışılıyor. Şimdilerde herkesin merak ettiği soru şu: WhatsApp’ı 19 milyon dolara satın alan Facebook’taki kişisel verilerle ilgili yaşanan güvenlik sorunu Whatsapp için de geçerli olabilir mi?

WHATSAPP’TA GÜVENLİK AÇIĞI VAR MI?

Bu önemli soru şirket tarafından cevaplandı. WhatsApp’ın dünya çapında en çok kullanılan ve en çok güvenilen mesajlaşma uygulaması olarak dikkat çekiyor. Uygulama, akıllı telefonların net demirbaşlarından biri haline geldi. Ancak şu da bir gerçek ki her gün milyarlarca veri WhatsApp‘ta geziniyor.

Kişisel verilerle ilgili güvenlik endişelerinin adeta tavan yaptığı şu günlerde bazı analistlerin açıklamaları herkesi şüpheye düşürmeye yetti. Söylenenlere göre, tam 200 milyon WhatsApp kullanıcısı güvende değildi. Ünlü analist ve eleştirmen Vivek Wadhwa konuyla ilgili açıklamasında:

“ASGARİ ÖLÇÜDE TOPLANAN BİLGİ” AÇIKLAMASI KAFA KARIŞTIRDI

“Evet, uygulama içerisinde kullanıcıdan kullanıcıya olan iletişim için ciddi bir koruma sağlanıyor. İletişiminiz tamamen güvenli ama aynı şey medya verileriniz, aramalarınız ve diğer her şey bilgi için firma tarafından toplanıyor.” dedi.

Şirket adına konuşan bir konuşmacı ise şöyle diyor: “WhatsApp uygulamasını kullanan ve birbiriyle iletişim kuran insanlardan asgari ölçüde bilgi topluyoruz. Mesaj attığınız aile bireyleri veya arkadaşlarınızın peşine düşmüyoruz.”

Bir taraftan yazışmalar güvenli denirken diğer tarafta “asgari” ölçüde toplanan bilgi konusunun kafa karıştırdığı konuşuluyor. “Asgari” tanımı flu bir tanım olarak değerlendirilirken Whatapp’tan yapılan açıklamaların kafalardaki soru işaretlerini tamamen giderdiğine inananların sayısının fazla olmadığı yorumları yapılıyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu