Teknoloji

Facebook’un icat ettiği zaman birimi: Flick

Facebook ile birlikte hayatımıza yeni bir kavram daha da ötesi yeni bir zaman birimi girdi… Facebook’un icat ettiği zaman dilimi Flick hakkında merak ettiğiniz herşeyi sizler için araştırdık… Sahi nedir bu Flick?  Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip Facebook yeni bir zaman birimi icat etti.

ŞU FLICK FLICK DEDİKLERİ NE OLA Kİ?

Nano saniyeden büyük, mikro saniyeden küçük olan “Flick” hakkında herkesin az çok bir fikri var ama kimse de tam olarak ne olduğunu bilmiyor…  Peki Facebook neden böyle bir zaman dilimine ihtiyaç duydu? Bu yazıda merak ettiklerinizi bulacaksınız… İşte Flick hakkında bilinmesi gerekenler…

Facebook mühendisleri tarafından geliştirilen yeni zaman birimi Flick, kelime olarak İngilizce “Kare anı” anlamına gelen “Frame Tick”in kısaltmasından türetildi. Facebook’un yeni bir zaman birimi icat etmesinin sebebi ise bir süredir yoğun mesai harcadığı sanal gerçeklik olarak açıklanıyor. Flick’in mucidi Oculus mühendislerinden Christopher Horvath‘a göre, saniyede tek bir kare ile çalışılan projelerde FPS (“Frame Per Second” yani bir saniyede kaydedilen ya da gösterilen kare sayısı) sisteminin yetersiz kalıyor. Flick tam da bu yetersizliği ortadan kaldırmak için icat edildi. 24 FPS bir videoda her bir kare toplam 0,04166666667 saniye ya da 41666666,669 nano saniye uzunluğundadır. Ancak bu hesaplama rakamların karmaşıklığı nedeniyle oldukça zor. Öte yandan 24 FPS bir filmde her bir karenin uzunluğu 29.400.000 flick olarak hesaplanabiliyor. Başka bir deyişle hesabı yapacak kişiler tekrarlayan küsüratlardan kurtarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu