Medya

Faruk Bildirici, Biden’ın tepki çeken sözleriyle ilgili medyanın yedi aylık uykusunu yazdı

Medya ombudsmanı olarak Türk medyasında dikkat çeken Faruk Bildirici, kişisel blogunda yayınladığı yazısında, ABD başkan adayı Joe Biden‘ın, 16 Aralık’ta The New York Times editörleriyle yaptığı söyleşide, Türkiye hakkında söylediği sözlerin, ancak yedi ay sonra Türk basınında gündeme gelmesini kıyasıya eleştirdi.

Biden, söyleşide “Erdoğan bir otokrattır, yapmamız gerektiğini düşündüğüm şey, ona karşı çok farklı bir yaklaşım benimsemek ve muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça ortaya koymak. Erdoğan\’ı mağlup edin. Darbeyle değil, seçim süreciyle” ifadelerini kullanıyordu.

Bildirici, Biden’ın bu sözleri söylediği sırada, ABD’deki en güçlü muhalif başkan adayı olduğunun da altını çizdi.

Faruk Bildirici, “Sadece devlet kuruluşları da değil, ABD’yi izleyen çok sayıda akademisyen, iletişimci, siyaset bilimci, uzman, araştırmacılar ve muhalefet partilerinden de ses çıkmadı yedi ay önce. Örneğin CHP’nin de ABD’de temsilciliği var. Onlar da mı fark etmediler ya da öğrenseler de üzerinde durmadılar bu sözlerin?” ifadelerini kullandı.

Bildiri, bu durumu bir “gazetecilik zaafı” olarak tanımladı.

İşte, Bildirici’nin Türk medyasında dikkat çeken o yazısı:


ABD Başkan adaylarından Joe Biden\’ın sözleri vahim, yedi ay aradan sonra Türkiye’nin gündeminde ilk sıralara tırmanması daha da vahim.

İnsanlar sormakta haklı. Nasıl oldu da Biden’ın The New York Times editörleriyle yaptığı ve 16 Aralık’ta yayımlanan söyleşideki “Erdoğan bir otokrattır, yapmamız gerektiğini düşündüğüm şey, ona karşı çok farklı bir yaklaşım benimsemek ve muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça ortaya koymak. Erdoğan\’ı mağlup edin. Darbeyle değil, seçim süreciyle” şeklindeki sözleri Türkiye’de yeni fark ediliyor?

Öyle ya, bu ülkenin ABD’de Büyükelçiliği, çeşitli kuruluşlarının temsilcileri var. Onlar bu sözleri fark etmedi mi? Ya da fark etse bile önemsemedi mi? Hadi onları geçelim Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı için de geçerli bu sorular. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Biden’ın sözlerini yedi ay önce duymadı mı? Yoksa duyup da tepki vermedi mi? Bunları açıklasalar da bilse bu ülkenin insanları.

Sadece devlet kuruluşları da değil, ABD’yi izleyen çok sayıda akademisyen, iletişimci, siyaset bilimci, uzman, araştırmacılar ve muhalefet partilerinden de ses çıkmadı yedi ay önce. Örneğin CHP’nin de ABD’de Temsilciliği var. Onlar da mı fark etmediler ya da öğrenseler de üzerinde durmadılar bu sözlerin? Bunu da bilmiyoruz.

Bu sözlerin nasıl olup da şimdi gündeme geldiği konusunda çeşitli yorumlar var. Ben @duvarenglish’in Yayın Yönetmeni Cansu Çamlıbel’in değerlendirmesini aktarayım:

“..İçinde 1 saat 56 dakikalık bir video var. Türkiye bölümü sonlara doğru 2 dakika kadar+Türkiye bölümünün bugün bizdeki talimat alan medyanın yanı sıra Washington\’daki bir iki (Ankara\’nın lobisini yapmaya çalışan Trumpçı) think-tank\’ci tarafından aynı laflara dolaşıma sokulduğu anlaşılıyor. Çalışılmış bir cımbızlama operasyonu. ABD\’nin böyle bir gündemi yok bugün.”

İyi de gazeteciler neredeydi?

Gerçi Joe Biden, bu sözleri sarf ettiği sırada henüz Demokrat Parti’nin başkan adayı değil, aday adayıydı. Ama en güçlü aday adayıydı, 3 Kasım seçimlerinde kazanma olasılığının yüksek olduğu da o günlerden belliydi.

Biden gibi politik tavrı Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir politikacının açıklamalarının bu ülkenin gazetecileri, medya kuruluşları tarafından da izlenmesi gerekmez mi? Üstelik gizli saklı bir yerlerde konuşulmamış, kıyıda köşede kalmış bir gazetede yayımlanmamış, The New York Times gibi ABD’nin, hatta dünyanın sayılı gazetelerinden birinde 17 Ocak’ta yayımlanmış bu sözler.

Düşünün bugün gündeme geldiğinde “Türkiye’nin iç işlerine müdahale” olarak tepki gösterilen bu sözler, Türkiye’nin en büyük kamu ajansı olan Anadolu Ajansı bültenlerinde haber olmamış. Sadece 29 Mayıs 2020 tarihinde İngilizce Servisinde yayımlanan bir yazıda yer verilmiş. Dr.Adam McConnel imzalı analizde Biden’ın sözleri Türkiye’nin iç işlerine müdahale olarak nitelendirilerek, “Başka bir devletin iç politikasına doğrudan ABD müdahalesini teşvik etmek, uluslararası diplomatik normların ihlali anlamına gelir” denilmiş.

Anadolu Ajansı’nın bu analizi yayımlandığında Türkiye’de devleti yönetenlerden, politikacılarından ses gelmediği gibi gazetecileri de uyanmamış, o zaman tek satır haber olmamış.

Bir zamanlar, Türkiye’deki gazetelerin Washington’daki temsilcileri, ABD’deki Türkiye ile ilgili gelişmeleri yakından izlerlerdi. Cumhuriyet’ten Ufuk Güldemir, Hürriyet’ten Sedat Ergin’in haber yarışı medya dünyasında hâlâ hatırlardadır. Sonraki yıllarda Hürriyet’in Washington Temsilcileri Tolga Tanış ve Cansu Çamlıbel de başarılı örnekler sergilediler.

Şimdilerde de bildiğim kadarıyla Anadolu Ajansı, TRT, A Haber ve Hürriyet’in ABD’de temsilcileri bulunuyor. ABD’de yaşayan Türk gazeteciler de var. ABD’yi izleyen bir gazetecinin The New York Times ve Washington Post’u okumaması düşünülemez. Ama nasıl olmuşsa oradaki diğer Türk gazeteciler de Biden’ın sözlerini fark etmemiş ya da yazmaya değer görmemiş.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu