Medya

Faruk Bildirici: Medya, emeklileri yine kandırdı!

Medya Ombudsmanı sıfatıyla yaptığı yorumlar Türk medyasında gündem olmaya devam eden Faruk Bildirici, şimdi de medyanın emeklileri kandırdığını yazdı. Hatırlanacağı gibi bir çok haber sitesinde emeklilerin maaş farklarını 15 Ocak’ta alacağına dair haberler yer almıştı. Bildirici, bu bilginin gerçeği yansıtmadığını yazdı.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Sözcü, A Haber, Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet, Takvim, Yeni Çağ, Dünya, CNN Türk’te emekli maaş farkının 15 Ocak’ta yatacağına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını yazdı. Bildirici benzer bir durumun geçen sene yaşandığını da hatırlattı. Bildirici, “İnternet sitelerinde yazıldığı gibi 15 Ocak’ta emeklilerin maaş farkları banka hesaplarına yattı mı? Hayır. 15 Ocak’ta maaş farklarının banka hesaplarına yatırılacağını yazan internet sitelerinden hiçbiri yanlışını da düzeltmedi.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine, “Yurttaşlar internet sitelerinde bugün yatacağı iddia edilen farkların yatmadığını bildirdi.” cümlesinin eklendiğini yazan Bildirici, “Okurlardan gelen böyle bir yakınmayı habere eklemesi olumlu bir davranıştı. Ama bu cümlenin hemen üstünde “Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta (bugün) alacakları iddia edildi” cümlesi duruyordu. Kuşkusuz birbiriyle çelişen iki cümlenin ard arda yayımlanmasıyla haber verme görevi yerine getirilmiş olmuyor. Yapılması gereken maaş farklarının hesaplara yatıp yatmadığını kontrol edip yeni bir haber oluşturmaktı.” görüşünü savundu.

Bildirici kişisel blogunda kaleme aldığı yazıda, “Gazetecilik, gerçeği aktarma işidir. Ama milyonlarca emeklinin merakla beklediği maaş farkları konusunda hemen her yıl aleni biçimde yalan yanlış haberler yayımlayan bir medya ile karşı karşıyayız.” düşüncesini dile getirdi.

Bildirici, yazısının so bölümünde ise şunları kaydetti:

“İnsan ister istemez soruyor; emekli maaşları konusunda gerçekleri bile isteye gözardı eden bir gazetecilik anlayışı, yaşamın diğer alanlarında ne kadar doğru söyler? Sırf daha fazla tık almak ve okunmak için her yıl aynı palavraları tekrarlayan medya, çıkarı uğruna başka neleri çarpıtmaz?

   Velhasıl, sözünü ettiğim emekli maaş farkı haberlerini okuyan ve maaş hesabında bir hareket görmeyen emeklilerin bu medya kuruluşlarına güvenmeleri için hiçbir neden yok.”

BİLDİRİCİ’NİN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı, televizyon ve dijital platformları odağına alan bir mecradır. Sitemizde ayrıca TV program ve dizi haberlerine, popüler teknoloji ve oyun haberleri içeriklerine de yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu