Medya

Faruk Bildirici’den magazin haberlerine dikkat çeken eleştiri

Faruk Bildirici, haberlerde kullanılan “Yeni aşka yelken açtı”, “Aşka geldi”, “Aşk skandalı”, “Büyük aşk”, “Sürpriz aşk”, “Aşk dolu kutlama”, “Aşk dolu paylaşım”, “Aşk tatili”, “Yasak aşk”, “Gizli aşk” gibi klişeleri değerlendirdiği bugünkü yazısında, “Klişeler, haber yazımında yaratıcılığı öldürdüğü gibi haberlerin özgünlüğünü de ortadan kaldırıyor; magazin haberleri birbirine benziyor” eleştirisi getirdi.

“Klişelerin okuru/izleyiciyi aldatma, gereksiz yere onların ilgisini çekme işlevi dışında bir de gazetecilik açısından zararından söz edebiliriz. Haber dili ile habercinin habere bakışı birbirinden ayrı düşünülemez. Klişeler, magazin muhabirinin haber algısını biçimlendirir. Sürekli klişelerle haber yazan bir magazin muhabirinin basit, kayda değmeyecek konuları haber sanması kaçınılmaz olur” diyen Bildirici, devamında şunları kaydetti:

“Nitekim günümüz magazin medyasında bir sanatçının bankamatikten para çekmesinin ya da ne bileyim bir magazin ünlüsünün caddede yürümesinin bile haber yapıldığını görüyoruz. Klişeler, klişeleşmiş bir magazin haberciliği yaratmış durumda.”

İşte Faruk Bildirici’nin yazısından bir bölüm:

 

Magazin haberlerinin başlıklarındaki klişelerinde en çok kullanılan sözcük “aşk” olsa gerek. Klişelerde aşktan geçilmiyor, aşksız başlık da olmuyor;

“Yeni aşka yelken açtı”, “Aşka geldi”, “Aşk skandalı”, “Büyük aşk”, “Sürpriz aşk”, “Aşk dolu kutlama”, “Aşk dolu paylaşım”, “Aşk tatili”, “Yasak aşk”, “Gizli aşk”.

İyi de magazin ünlülerinin yaşadığı aşklar neden hep büyük olur? Neden yeni bir aşka yelken açılır da direksiyon kırılmaz ya da yeni bir aşkla bulutlara uçulmaz? Aşk, öyle bir limandan öbür limana dolaşıldığında bulunabilecek bir duygu hali midir?

Magazin haberleri bu sorulara yanıt vermiyor. Zaten fiyakalı klişelerin çoğu zaman ne haberin içeriği ile ilgisi oluyor ne de özel bir anlamı. İçerikle örtüşse de sırf merak uyandırmak ve okur avlamak amacıyla kullanılıyor bu klişeler.

Uzun yıllardır değişmeyen klişeler sayesinde özneleri farklı magazin haberleri bile birbirine benziyor. Bambaşka kişilerle ilgili magazin haberleri birbirinin tıpatıp aynı haber kalıbıyla çıkıyor okurun karşısına.

Üstelik bu klişeler magazin medyasının ortak dili. Magazin habercilerinin klişeleri, hemen tüm medya kuruluşlarında baş tacı ediliyor. Bu da gösteriyor ki, magazin habercileri klişelerden oluşan özel bir dil yaratmış; bu alanda haber yazabilmek de bu özel dili bilmeye bağlı.

Magazin medyasında yakın dönemde yayımlanan haber örnekleri magazin habercilerinin yarattığı “klişe dili”nin ne denli yaygın olduğunu ve tüm medyaya yerleştiğini gözler önüne seriyor:

Yazının tamamını okumak için tıklayın

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu