Sinema

Fatih Akın’ın düştüğü durum ilahi adalet!

Ünlü yönetmen Fatih Akın’ın çektiği ve Ermeni Tehciri konusunu işleyen “The Cut/Kesik” filminin gişede batmasından sonra kendisine açık olan para kaynaklarının kesilmesinden dertli. Apaçık bir biçimde Ermeni Tehciri konusunda tarafgir hatta düşmanca bir filmin yönetmenliğini yapan Fatih Akın’ın içine düştüğü durumu “ilahi adalet” olarak görenlerin durumu oldukça fazla.

TÜRK SEYİRCİSİNE İHANET ETTİ

Medyaya yansıyan haberde Fatih Akın, 2014 yılında gösterime giren Ermeni Tehciri konusu işleyen(!) filminin gişede çakılmasıyla sinema dünyasında uluslararası düzeyde bir çöküş yaşıyor. Yeni çektiği ‘Tschick’ filmiyle ilgili olarak Hamburger Abendblatt gazetesine konuşan Fatih Akın, yeni filmi için para bulmakta çok zorlandığını anlattı. Akın, “Farklı bir film yapmak istedim. Çekime üç ay kala projenin fişi çekildi. Bunun mutlaka ‘The Cut’ filmimin maddi başarısızlığıyla ilişkisi var. Daha önce her mali desteği alırken, birden başarısız bir yönetmen oldum” diye konuştu.

Fatih Akın’ın Ermeni tezlerini tarafgir bir biçimde ele alan “Kesik” filmini çekerek kendisini düşürdüğü duruma yönelik tepkiler vardı. Sinema yazarı Alper Turgut, sosyal medya hesabından Fatih Akın’ın durumunu şu ifadelerle değerlendirdi.

“KESİK FİLMİNDEN DOLAYI KESİK YEDİ!”

“Fatih Akın, Kesik (Thu Cut) filminin vizyonda yere serilmesinin ardından, tüm projelerinin fişinin çekildiğini, gelen maddi desteklerin anında bittiğini söylemiş. Ailemi geçindirmek için gerekirse banka bile soyarım demiş. Kesik filminden dolayı, kesik yemiş yani… Eh be güzel kardeşim, kıçı başı ayrı oynayan, kendi çizgini bozan, seni aşan bir film niye çektin ki? Üstelik harbi tarafgir, aşırı saldırgan bir yapım idi bu… Dünyadaki herkes çok kötü, bir Ermeniler iyi gibi bir seyirlik… Derinlikten ve bütünlükten de yoksun olunca, haliyle tepki çekecekti, çekti de… Sinemanı, politik manevrayla Avrupa’dan ABD’ye taşımak, diaspora ve lobiler kanalıyla, Hollywood ile yakınlaşmak istersen, ters teper işte böyle. Haddini aşmadan, bildiğin işten şaşmadan sen kendi sinemana yönel yine bence, hesaplaşmak, uzlaşmak, barışmak, bir tarafı pohpohlamak, diğerlerini aşağılamak ile olmuyor çünkü.”

ERMENİ DİASPORASI ÇEKSE BU KADAR TARAFLI OLMAZDI

Star gazetesinin sinema yazarı Serdar Akbıyık ise 2014 yılında vizyona giren Kesik adlı filmi izlemiş ve:”Akın sinemasını severim, onun için etki altında kalmadan izlemek ve bir karara varmak istedim. Filmden çıktığımda büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Eğer bu filmi Ermeni diasporası çekse bu kadar taraflı olmazdı.” ifadesini kullanmıştı.

SOSYAL MEDYADA DA FATİH AKINA TEPKİ VAR

Sosyal medyada Kesik filminden dolayı Fatih Akın’ı eleştirenler vardı. Fatih Akın’ın bugün film çekmek için para bulmakta zorlanmasını ilahi adalet olarak değerlendirenlerin fazlalığı dikkatlerden kaçmadı

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu