Medya

Fatih Altaylı, Kanuni’ye “salak” diyen Profesör Şengör’ü “olta”yla savundu

Fatih Altaylı, Habertürk’te bugün yayımlanan “Türk basınına bilimsel test” başlıklı yazısında canlı yayında Kanuni için “salak” diyen Celal Şengör’ü savundu. Altaylı, Şengör’ün Kanuni için kullandığı “salak” sözünü “olta” işlevi görmesi için kullandığını iddia etti. Program dolayısıyla çok tepki çeken iki isim önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacağa benziyor.

FATİH ALTAYLI “SALAK” SÖZÜNÜN PERDE ARKASINI YAZDI

Fatih Altaylı’nın Habertürk’te yayınlanan programında Kanuni’ye “salak” diyen Prof.Dr. Celal Şengör’e tepki yağmıştı. Sosyal medyada Şengör için paylaşım yapmayan neredeyse çok az kullanıcı kalmıştı. Herkes Celal Şengör’ün Türk tarihinde müstesna bir yere sahip olan Kanuni için “salak” ifadesi kullanan Celal Şengör’ün bu lafı neden söylediğini anlamaya çalışırken sinirlerine hakim olamayıp ünlü profesöre kantarın topuzunu kaçırıp ağır hakaretler yağdıranların sayısı bir hayli fazlaydı. Program sırasında Şengör’ün kullandığı ifadelere tepki vermeyip onu sadece dinlemekle yetinen Altaylı’ya da oldukça tepki vardı.

“OLTA” İÇİN SALAK DEMİŞ

Fatih Altaylı, Habertürk gazetesindeki bugünkü yazısında Pofesör Celal Şengör’ü savunmasıyla dikkat çekti. Altaylı, Şengör’ün Kanuni için neden “salak” ifadesini kullandığını anlattığı yazısında Şengör’ün Ptolemaios Atlası’nın önemine dikkat çekmek için bu uçuk ifadeyi kullandığını savundu.

Altaylı, Şengör’e Ptolemaios Atlası’na Türk medyasının ilgi göstermesi için abuk sabuk bir laf etmesi gerektiğini söylediğini yazdı. Bunun üzerine Şengör’ün tepki çeken ifadesinin hemen sonrasında masanın altından Şengör’ün kendisine tekme attığını yazdı.

Altaylı’nın bugünkü yazısından sonra sosyal medyada olay yine gündemdeydi.

FATİH ALTAYLI’NIN O YAZISINDAN BİR BÖLÜM


Tanıtım öncesi Celal Şengör“Ne dersin Fatih, medyamız bu tanıtıma ilgi gösterir mi? Çok önemli bir iş bu” diyor.

Ben de Celal’e, “Sen abuk sabuk bir laf etmezsen haber bile olmaz emin ol” diyorum.

Prof. Celal Şengör, uzun uzun kitabın önemini, değerini anlatıyor, Fatih Sultan Mehmed’den uzun uzun övgü dolu sözlerle bahsediyor ardından ben Cumhuriyet döneminde Topkapı Sarayı’nda bulunan Piri Reis haritasına getiriyorum sözü.

Ve Celal Şengör, Piri Reis haritasının ne kadar değerli olduğunu anlatırken, “Eğer o harita Fatih Sultan Mehmed zamanında çizilmiş olsaydı, Piri Reis o haritayı Fatih’e getirseydi, Osmanlı İmparatorluğu bambaşka bir yöne giderdi, ama Kanuni salak olduğu için bu haritanın önemini anlamadı. Eğer anlayıp dünyanın nasıl değiştiğini görseydi, Osmanlı yıkılmazdı, bugün hâlâ dünyanın en büyük devleti olurduk” diyor.

Ve masanın altından bana bir tekme atıyor. “Bu cümlem haber olur herhalde” demek için.

Ve yanılmıyoruz.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu