Medya

Fatih Altaylı’dan çok konuşulacak ‘enflasyon’ yazısı

Eylül ayı enflasyon oranının yüzde 9,26’ya gerilediği açıklamasına ilginç tepkiler geliyor. TÜİK’in(Türkiye İstatistik Kurumu) açıklamasına göre Temmuz 2017’den sonra yeniden tek haneyi görmüş oldu. Açıklanan bu oran TÜİK’i eleştirilere maruz bıraktı. HaberTürk yazarı Fatih Altaylı da köşesinden açıklanan orana dair çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı.

Eylül ayı enflasyon oranı 9,26’ya gerileyerek son yılların en düşük rakamını gördü. Bu değerin nasıl hesaplandığına dair tartışmalar bitmedi. TÜİK’in rakamlarına HaberTürk yazarı Fatih Altaylı ‘Enflasyon hesabı’ başlıklı yazısında TUİK’in uyanıklık yaptığını yazdı. Altaylı, “Enflasyon düştü diye yemin etseler başları ağrımaz.” diyerek eleştirilerde bulundu. Altaylı’nın yazısındaki ilgili kısım şöyle:


TÜİK’in yaptığı çok uyanıkça aslında.

Yemin etseler başları ağrımaz.

TÜİK’in sistemi şu: 407 ürün kategorisindeki 895 ürün çeşidini 4 bin 274 noktadan topluyor. Ancak bu 895 ürün bizim sürekli tükettiğimiz ürünler değil. Biz normal vatandaş 100, bilemedin 150 ürün tüketiyoruz ayda. Üstelik ürünlerin tüketim ağırlığı da farklı.

Havyar ıstakoz ve rulman fiyatları artmamış

TÜİK bunu doğru düzgün hesaba katmayınca ortaya böyle bir tablo çıkıyor. Mesela peynir yüzde 100 artmış diyelim, domates yüzde 90, deterjan yüzde 75. Ama havyar artmamış hiç, ıstakoz ve rulman da ve hatta cam bardak da.

Bunlardan hangisini daha çok tüketiyorsunuz? Elbette ilk üçü. Hatta sondakileri belki de hiç tüketmiyorsunuz.

Yıllık enflasyonunuz yüzde yüzde 90

Ama sonuçta sizin yıllık enflasyonunuz yüzde yüzde 90, TÜİK’in bulduğu yüzde 9.

TÜİK doğru mu söylüyor? Evet.

Bu doğru size giren enflasyonu çıkarıyor mu? Hayır! Mesele bu kadar basit.

Biz diyoruz ‘Domates biber patlıcan’. TÜİK diyor, ‘Havyar, orkide, safran’.”

Yazının tamamı için tıklayınız…

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı