Medya

Fatih Altaylı’dan RTÜK’e koronavirüs tepkisi: “Hadi bakalım TRT’ye de ceza verin!”

RTÜK’ün koronavirüs ile ilgili yapılan bir yayın nedeniyle Habertürk TV’ye ceza kesmesinin ardından Fatih Altaylı,  TRT Haber’de Dr. Meltem Özen tarafından verilen tahmini koronavirüs vaka sayısının ardından, “Hadi bakalım TRT’ye de ceza verin verebilirseniz.” şeklindeki tepkisini ortaya koydu.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, TRT’de enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Meltem Özen’in Türkiye’deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 600-900 bin arasında olduğunu söylemesi üzerinden kanalına verilen cezaya tepki gösterdi.

Altaylı, “TRT ‘900 bin hasta var’ diyor” başlıklı köşe yazısında TRT’de yapıldığını ifade ettiği yayın için şunları yazdı:


Dün TRT Haber’e çıkan enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Meltem Özen çok önemli bir açıklama yaptı.

Dedi ki, “Şu an Türkiye’deki vaka sayısı aslında 600 ila 900 bin arasında. Bizim test yaptığımız vakalar toplam vakaların yüzde 15-20’si. Tıbben de baktığımız zaman her teşhis ettiğin vakaya karşı toplumda tespit edemediğin 10 vaka vardır. Bizim vaka sayımız 23 bin ise ortalamada bunu 10’la çarpacağız. Yani 230 bin vakamız var. Ama biz diyoruz ki, şu ana kadar vakaların yüzde 20 ila 25’ini test ettik. Bilemediniz yüzde 30 olsun. O zaman biz 230 bin vaka sayısını en az 3 ya da 4’le çarpacağız. Türkiye’nin vaka sayısı 600 ila900 bin. Bu kadar vakamız var aslında”

Dr. Özen’in verdiği sayılara ben de katılıyorum.

Dün TRT Haber’de dile getirilen bu iddiayı Teke Tek’teki konuklarıma da sordum.

Onlar da “Mümkün. Muhtemeldir” dediler.

Benzer bir tezin Habertürk ekranında dile getirildiğini, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) bu iddia için kanala ceza verdiğini söyleyen Altaylı şöyle yazdı:

Dile getiren ise Sağlık Bakanı’nın üniversitesinin tıp fakültesinde görev yapan bir öğretim üyesiydi.

Bu yayın üzerine RTÜK Habertürk’e “Hiç bir otorite tarafından teyit edilmemiş bilgilerin gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı bir şekilde izleyiciye aktarılması” diye Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına da aykırı bir şekilde ifade özgürlüğü ile bağdaşmayan ceza verdi.

Şimdi RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e ve bu ceza için parmaklarını kaldıran üyelerine soruyorum.

“Hadi bakalım TRT’ye de ceza verin verebilirseniz. Yoksa bu sayıları doğrulayan bir otorite var da bizim bu haberimiz yok”

Herhalde bu akşam bir gazeteci Sağlık Bakanı Koca’ya TRT’de dile getirilen bu iddiayı sorar.

Sonrasında ya RTÜK Habertürk’ten özür diler ve cezayı geri çeker ya da TRT’ye de bir ceza keser!

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu