Medya

Fehmi Koru Sözcü’nün sahibi Burak Akbay’la ilgili ifadesinde neler söyledi?

Gazeteci Fehmi Koru, Sözcü Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay’ın FETÖ ile bağlantısı olup olmadığı hakkında görülen davada ifade verdi. Fehmi Koru, bugünkü davada tanık olarak dinlendi. Sözcü davasında ara karar çıktı. Peki Koru, Burak Akbay’la ilgili nasıl ifade verdi?

FEHMİ KORU ÇARK MI ETTİ?

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde tanık olarak Rahmi Turan ve Fehmi Koru’nun dinlendiği dört sanıklı Sözcü Gazetesi davasının 3. duruşmasında ara karar çıktığı haber veriliyor. Sözcü Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay hakkındaki yakalama ve Gökmen Ulu ile ilgili yurt dışı yasağının devamına karar verildi. Sözcü Gazetesi avukatları yasak ve yakalama kararının kaldırılmasını talep etmişlerdi.

Mahkeme heyeti Fehmi Koru ve Burak Akbay’ı tanık olarak dinlediği davayı 30 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

FEHMİ KORU!NUN BURAK AKBAY İFADESİNDE NELER VAR?

Bugünkü duruşmada ifade veren Fehmi Koru sözlerine ‘özür dileyerek’ başlaması dikkat çekti. Koru, Burak Akbay’ın FETÖ okullarında eğitim aldığına ilişkin yazısıyla ilgili de konuştu. Fehmi Koru, Akbay’ın babasının kendisine ‘FETÖ’ değil ‘güzel insanlar’ dediğini kendisinin FETÖ kanaatine vardığını itiraf etti.

İşte Fehmi Koru’nun ifadesi:

-“Mahkemenizden özür dilerim. Geçen celsede gelmem gerekirdi. Bana yazı yazılmadığı için gelmedim.

-Gezi sırasında Ertuğrul Akbay’ın bana söylediklerinden dolayı bunu yazdım. Ertuğrul Akbay 1990’larda bana “Oğlum güzel insanlarla tanıştı” demişti. Ben sonradan güzel insanları FETÖ olarak düşündüm. Bu yazım 2010 yılında yayınlandı. O dönem FETÖ cemaat olarak adlandırılıyordu. Yazının asıl konusu da bu değildi, bir nottu. Burak Akbay’ın suçlanmasına neden olan yazısı hakkında “Hiçbir temeli olmayan fikirlerimi yazdım”.

RAHMİ TURAN’IN İFADESİNDEN ÖNE ÇIKANLAR

Fehmi Koru’dan önce ifade veren Sözcü Gazetesi’nin başyazarı Rahmi Turan ise şunları anlattı;

-Sözcü’den önce Gözcü gazetesi vardı, Doğan grubu bunu kapatınca Gözcü’nün ekibini alarak devam edebilirsiniz dedim. Burak Akbay’la konuştuk. Adını Sözcü yaptık. Böyle FETÖ ile ilişkilendirildiği zaman acı acı gülmek istiyorum. Bu mümkün değil.

“BURAK AKBAY’I DOĞDUĞU GÜNDEN TANIRIM”

-Burak Akbay’ı doğduğu günden tanırım. Doğu Koleji’nde, İsviçre’de okudu. FETÖ okullarında okuduğu iddiası uzaydan gelmiş gibi. Sözcü ilk günlerde 60 bin satıldı. Çünkü reklam yapılamadı, bütçe yoktu. Eğer FETÖ ile ilişkili olsaydı reklam yaptırırdık. Sözcü gazetesinin yapısı kurulduğundan beri muhaliftir. Hâlâ da öyledir. Niye böyle bir iftira atıldı anlayabilmiş değilim.”

17-25 ARALIK MANŞETLERİ FETÖ’CÜLERLE AYNI MI?

Duruşmada hâkim, Rahmi Turan’a ’17-25 Aralık sonrası başlıkları FETÖ’nün başlıklarıyla aynıydı iddiası var. Ne dersiniz?’ diye sordu. Turan şu yanıtı verdi;

-“55 yıllık gazeteciyim. Kimse bana şu başlığı at dememiştir. Meslek ahlakıma aykırıdır. FETÖ’den talimat gelecek de biz onu başlık yapacağız. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Tamamen uydurma.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu