Magazin

Fenomen Nusret de az kalsın oltaya geliyormuş! Son dakika hacker oltacılar tutuklandı

Dijital korsanlar aralarında Gamze Özçelik, Tamer Karadağlı, Seda Akgün, Berk Oktay, Seren Serengil de bulunduğu 50 ünlüyü fishing (olta) yöntemiyle hacklemiş, sosyal medya hesaplarını ele geçirmiş ve ardından şantajla para istemişlerdi. Yapılan soruşturmalar sonunda yakalan o oltacıların tutuklanma haberi geldi. Dikkat çeken bir ayrıntı ise sosyal medya fenomeni NusrEt’in de az daha oltaya geleceği oldu. Yani Nusret son anda kurtulananlardan… Bir başka ayrıntı ise; binlerce takipçisi olan 2 sosyal medya fenomeni kişinin de çete üyesi olmakla suçlanması. İşte tutuklama kararı ve son dakika gelişmeleri…

“Ducky Layne” çetesinin 14 üyesi tutuklandı

Kamuoyunda oltacılar adıyla tanınan bu adı da fishing yani olta yöntemiyle dolandırıcılık yaptıkları için alan ancak kendilerine “Ducky Layne” ismini veren o çeteye ait 14 kişi tutuklandı. 5 ay süren teknik takiple çökertilen hacker grup üyelerinin sorgusunda ulaşılan çarpıcı bilgilerin sonucunda çetinin sipariş üzerine ünlü isimlerin sosyal medya hesaplarını ele geçirdikleri belirlendi. Grubun lideri Gökyar Ş.’nin profili İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından çıkarıldı.

Gazete Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre polis, 1986 doğumlu şüphelinin, örgüte eleman temin ettiğini belirledi. Sahte kimlik, sahte işyeri belgeleri, suçta kullanılmak üzere açık telefon hattı, oltalama yöntemiyle web sitesi temin eden Gökyar Ş.’nin hackerlara, hedef aldığı sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi talimatı verdiği tespit edildi. Çetenin mağdur kişilerin mahrem fotoğraflarını sosyal medyadan servis edeceği tehdidinde bulunarak para istediği belirlendi.

Farklı illerde gözaltına alınan ‘Ducky Layne’ çete üyesi 42 şüpheliden 14’ü polis tarafından serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 9’u 18 yaşından küçük 29 şüpheliden 14’ü tutuklandı. Aleyna Tilki’ye olan benzerliğini kullanan çete üyesi Bahar Ç.’nin (22) sahte kimlikle, Facebook’a ‘sahte hesap’ şikâyetinde bulunduğu ve şarkıcının hesabını kapattırdığı öğrenildi.

2 Sosyal medya fenomeni de çete üyesi çıktı

Çete üyesi olduğu iddia edilen Bahar Ç.’nin 500 bin civarında sosyal medya takipçisiyle sosyal medyanın fenomen isimlerinden olduğu öğrenildi. Yine çete üyesi Ayda K.’nin (21) binlerce takipçisi bulunan sosyal medya fenomeni olduğu ortaya çıktı. Çetenin son dönemlerin ünlü ismi Nusret’in de hesabına girdiği, ancak polis operasyonu nedeniyle hesabı ele geçiremedikleri öğrenildi. Çetenin 6 youtuber ile Aleyna Tilkin’nin de sosyal medya hesaplarını kapattırdığı belirlendi.

Nusret de operasyon olmasa hacklenecekti

Çete lideri Gökyar Ş.’nin Bağcılar’daki adresine sabaha karşı yapılan baskında, bilgisayarında sosyal medya hesabı hack’lenmek üzere olan ünlü bir isim dikkat çekti. İddialara göre Gökyar Ş.’nin açık olan bilgisayarından Nusr-Et Steakhouse’un sahibi Nusret Gökçe’nin bilgileri çıktı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu