Kültür-SanatMedya

Ferhat Ünlü’nün yeni kitabı “İlahi Kripto” çıktı

Gazeteci Ferhat Ünlü’nün yeni kitabı “İlahi Kripto/Zamana Tapanlar’ın büyük sırrı” kitapçılarda. Sabah gazetesinin deneyimli gazetecesi Ünlü, yeni romanında dünyayı yönetme iddiasındaki küresel bir gizli örgütün faaliyetlerini anlattığı kitabında detaylara da giriyor. Kitabında Kronosizm Tarikatı’ndan bahseden Ünlü, bu tarikatın ‘Zaman’a tapan ve dünyayı kadınların yönetmesi gerektiğini öne sürdüğünü ifade ediyor. Bu elbette hayal ürünü bir tarikat. Ama planları ve eylemleriyle, ‘üst akıl’ olarak nitelendirilen küresel gücün gizli faaliyetlerini akıllara getiriyor. Söz konusu tarikat bir anlamda onu sembolize ediyor.

İLAHİ KRİPTO BİR MİSTİK BİLİMLER ROMANI

İlahi Kripto, “Tapınakçılar’dan Masonlar’a, İlluminati’den Gülen Terör Örgütü’ne ezoterik örgütleri mercek altına alan, istihbarat ve psikanalizle yoğrulmuş bir mistik bilimler romanı. Ve bireysel bir paranoya mı, küresel bir komplo mu sorusunu zihnimize çivileyen muammalarla örülü bir paradoksun hikâyesi. Bir postmodern kurgu şöleni” olarak nitelendirilmiş. Gerçeklikle hayalin birbirine karıştığı bu girift atmosferde okur, “Acaba okuduklarım bütünüyle gerçek olabilir mi?” diye sormadan edemiyor.

Ferhat Ünlü; İlahi Kripto’da aşk-nefret, sanat-siyaset ve hayat-ölüm temalarını; romantizm-trajedi sarmalında güçlü imgelerle anlatan iddialı, esrarengiz ve sürükleyici bir öykü sunmuş okura. Ve tıpkı hayatın, en gizemli şeyi -ölümü- sona bırakması gibi büyük gizemi romanın finaline bırakmış.

Ferhat Ünlü, 15 Temmuz, hatta 17-25 Aralık süreçlerinden önce Fetullahçı Terör Örgütü’nün kamuoyunca bilinmeyen imamlarını ve gizli illegal faaliyetlerini ortaya çıkaran önemli haberler yaptı, yazılar yazmış bir gazeteci. Ünlü, FETÖ’ye ‘Paralel Devlet’ denilmesine vesile olan ‘Devlet, Paralel Devlet’e karşı başlıklı yazıyı bundan 5,5 yıl önce 12 Şubat 2012’de kaleme almıştı.

FERHAT ÜNLÜ KİMDİR?:

5 Ekim 1975 Adana doğumlu. 22 yıldır gazetecilik yapan Ünlü, 15 yıldır da romancı kimliği ile biliniyor. Gazeteciliği 1995’te İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde okurken başladı. 1997’de mezun oldu. Mesleğinin ilk yıllarından itibaren istihbarat ve terör konularında uzmanlaştı. İlk romanı Buzdan Gözyaşı (Bakış Yayınları) 2002 yılında yayınlandı. Ünlü’nün Bir Gölgenin İntikamı (Everest Yayınları, 2003) adlı romanı, polisiye türünün Türkçe’deki başarılı örneklerinden biri olarak değerlendirildi. Darbe dönemlerinde Atatürk heykelleri yaparak zenginleşmiş bir adamın oğlunun sıra dışı hikâyesini anlatan Kötü Roman (Turkuvaz Yayınları, 2011), bir psikolojik ve politik gerilim hikâyesi olarak nitelendirildi.

Münasebetsizleri Ayıklama Teşkilatı/M.A.T (Everest Yayınları-2006) adlı bir romanı daha bulunan Ünlü’nün üç de araştırma kitabı var: Susurluk Gümrüğü (Birey Yayınları, 2000), Eymür’ün Aynası (Metis Yayınları, 2001) ve Sadettin Tantan (Metis Yayınları 2001).

2012-2016 yılları arasında TV NET Televizyonu’nda İstihbarat ve Haber Analiz adlı programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Ünlü, halen A Haber ve Habertürk televizyonlarında yorumcu olarak programlara katılıyor ve Sabah Gazetesi’nde yazıyor.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu