Yerli Dizi

FERZAN ÖZPETEK’E DİKKAT/JALE ŞEN

Benim için berbat geçen bir haftadan sonra Cumartesi’nin kasvetli havasıyla birlikte yazı yazmanın ruhuma iyi geleceğini bilerek kelimelerin arasına bıraktım kendimi. Önce koca bir kase vanilyalı dondurma eşlik etti bana, sonra CNN TÜRK’te Serra Yılmaz’ın o naif programı İtalyan İşi’nde konuk olan Ahmet Ümit’in güzel sohbetine daldım. İçimde şenlik havası estirmeye çabalıyorum ben de, anlayın işte…

Haftanın başında daha yakın zamanda bizlerle buluşan Ferzan Özpetek’in kitabı İstanbul Kırmızısı’nı okurken, bir yandan da bu ay içinde yayınlanacak olan diziye yönetmenlik yapacak Özpetek’in Hayat Orda Mısın’ından bahsetmek istedim.

Yönetmen Hülya Bilban’la birlikte ilk kez bir diziye imza atacak olan Ferzan Özpetek’in bu  yeni işini merak ediyorum doğrusu. Oyuncu kadrosu yeni yeni oluşturulan dizide oynayacakları belli olan isimlerden bazıları şimdilik Şevval Sam, Onur Saylak ve Şenay Gürler.

Ferzan Özpetek’in diziye yönetmen olmasının yanında Hayat Orda Mısın?’a ilgimi artıran diğer  isim de Şenay Gürler. Son işi, 10 bölüm yayınlanıp final yapan Görüş Günü Kadınları olan Gürler’in olağanüstü oyunculuğuyla içine girdiği her işte ışıldadığını ve o işi de ışıldattığını düşünenlerdenim. 1994’ün Kaygısızlar’ının Cazibe’si, o yıllardan beri benim için cazibesini koruyor ve onun hem muhteşem oyunculuğunu hem de eşsiz güzelliğini izlemek bana zevk veriyor.

Özpetek’in ayrıca bu diziyle birlikte Mart’ın 14’ünde bir de filmi vizyona girecek;  Allaciate Le Cinture, Türkçe adıyla Kemerlerinizi Bağlayın. Çekimleri İtalya’nın güneyinde bulunan, kendisinin ve Mehmet Günsur’un da yaşadığı yer olan Lecce’de gerçekleşen filmin bazı sahnelerinin izleyiciyi bayağı bir ağlatacağınısöyleyen Özpetek, Kemerlerinizi Bağlayın’da biri Kürtçe olan 2 de Türkçe şarkı kullanmış. Gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazılan filmin Türkiye’deki galası Diyarbakır ve İstanbul’da yapılacak. Bundan sonraki filmini Türkiye’de çekeceğini söyleyen Özpetek yeni filminde, kitabı İstanbul Kırmızısı’ndan da esintilere yer verecek.

7 Mart’ta yeni filmleri Silsile’nin vizyona gireceği BKM Film ve Biber Film’in yapımcılığında çekilecek olan Hayat Orda Mısın?’ın müziklerinde Sezen Aksu imzası var. Senaryosunu ise Yıldırım Türker yazmış. Sezen Aksu’nun Kış Masalı şarkısının sözlerinin de yazarı olan Türker, aynı zamanda Kayıp Şehir’in senaristlerinden de birisidir. Gazeteci kimliğinin dışında aynı zamanda şair ve tiyatro çevirmeni olan Türker, tek şiir kitabı Cihangir Kedileri’nde Dönemem Artık’la,

‘dünya uzak bir uğultu, dönemem artık insan değilim’…der. Keşke tek kitapla kalmasaymış…

 

Bazı şeyler güzeldi…

Bu hafta her ne kadar iyi geçmedi desem de güzel bazı anlarım da olmadı değil. Yalova’da mis gibi eski kitap kokan harika bir sahaf buldum mesela; Kitapkent. Tek tek elledim hepsini, kokuları üstüme sinsin istedim, çokça kitap alıp çokça da fotoğraf çektim. Enfesti.

Oradan başka bir kitapçıya geçtim, Şükrü Erbaş’ın Ömür Hanım’la Güz Konuşmaları’nı okuyup düşündüm, düşündüm…Okudukça düşündüm, düşünmeye ara verip tekrar okudum.

‘Ezilmiş bir gül hüznü var yüreğimde. Saatlerce dayak yemiş bir sanığın çözülmesi içindeyim. Ürperiyorum. Bir atkestanesi durmadan yaprak döküyor yalnızlığın sokaklarında, örtüyor ömrümün ilkyazını. İçimde bir çocuk, yalınayak koşuyor yaşlılığa doğru, binlerce kez yenilmiş umut ölülerini çiğneyerek. Sahi yaşlılık, bir derin iç çekiş, yanılmış bir çocukluk olmasın Ömür Hanım?’

Ve uzun zamandır bulamadığım Ah Musin Ünlü’nün ki bazılarımız onun Onur Ünlü olduğunu da bilir, gidiyorum bu’suna rastladım. Hayatımdaki en güzel rastlantılardan biriydi, hayatımı şimdi daha anlamlı kıldı…

‘Ben bu çağdan bir kere de şerefimle geçeceğim,

lazım gelen gülleri göğsüme gömmüştüm.

Birleşmemiz radikal olacak,

ben kan vereceğim.

Bunu daha çok küçükken bir filmde görmüştüm!’ 

Bir film…

Nebraska’yı izleyin. Bittiğinde tekrar izlemek isteyeceksiniz, üşenmeyin…

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu