ManşetTeknoloji

Fetöcü terör örgütünün yeni ByLock mesajlaşma programı hangisi?

15 Temmuz darbi girişimi sonrasında yapılan soruşturmalar kapsamında gizli mesajlaşma programları ByLock’un deşifre olmasının ardından Fetöcülerin yeni bir mesaj uygulaması ile haberleştikleri iddia ediliyor. Kilis’te, FETÖ’den tutuklanan bir kişinin ifadesinde yer alan bilgilere göre; Fetöcüler şimdi de aralarındaki iletişimi sürdürmek için telefonlara “Eagle” yerine “Tango” görünümlü başka şifreli mesajlaşma programı yüklediler. Yapılan itirafa göre program, şifreyle aktif hale getirilmiş durumda…

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; Kilis’te, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmasında tutuklulardan birinin yaptığı itiraflar şok etti… Örgütün 15 Temmuz darbe girişimi ardından üyeleriyle iletişimi sürdürmek için telefonlara “Eagle” yerine “Tango” görünümlü başka bir şifreli mesajlaşma programı yüklediği belirtildi.

Kilis Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 30 tutuklu sanıktan bazılarının örgütün üyeleriyle iletişim yöntemlerine ilişkin detaylara yer verildi.

İtirafçı H.A’nın, iddianamede yer alan ifadesine göre; örgütün sözde üst düzey sorumlularına ve kullanacakları elemanlarına kendilerine has özelliklerle donatılmış telefonlara mesajlaşma ve görüşme programları yüklemeye başladığını, bu kapsamda ilk olarak 17-25 Aralık sonrası telefonlara “Kakao Talk” programının yüklendiğini kaydetti. Sanık H.A, daha sonra istihbarat birimleri bu programla ilgili çalışmaya başlayınca “ByLock” programının yüklendiğini, bir süre kullandıktan sonra tedbir amacıyla “Eagle” isimli programa geçildiğini belirtti.

H.A. “26 Ağustos’ta isminin Alper olduğunu söyleyen biri, kendisini ‘abi’lerin yolladığını ve benimle görüşmek istediğini söyledi. Benim uzun zamandır hizmet hareketinden uzak kaldığımı, beni yeniden yapı içerisinde görmek istediklerini, bunun için telefonuma mesaj programı yükleyeceğini söyledi. İşi bittikten sonra bana, ‘sana yolladığım program cemaatin kullandığı son program, bu programı kur, ben sana temizleme programı da yolladım, bir tehlike anında hemen temizleme programını kullanarak silebilirsin. Programı kurduktan sonra seninle irtibata geçecekler’ dedi. O sıra kendi yanında programı kurmamı bekledi ancak ben huzursuz olduğumdan daha sonra kuracağımı söyledim. Programı yüklemedim ama silmedim de. Bu program Tango ikonu ile birebir aynı. Telefon görsel olarak incelendiğinde kesinlikle normal Tango programı gibi ancak sadece birileri tarafından yüklenen bu program tarafınıza gönderilen şifreyle aktif hale getirilmektedir.” şeklinde ifadesini verdi.

Başa dön tuşu