Medya

FETÖ’den yargılanan TRT Haber’in eski koordinatörü Ahmet Böken’e 15 yıl hapis istemi

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski TRT Haber ve Spor Dairesi Başkan Yardımcısı, eski TRT Haber Koordinatörü Ali Ahmet Böken hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendiği haber veriliyor. Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Böken ve avukatıyla müşteki sıfatıyla davaya müdahil olan TRT’nin avukatının katıldığı öğrenildi.

AHMET BÖKEN TRT’DE HIZLA YÜKSELMİŞTİ

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Necati Kayaközü, Ahmet Böken’in 1994’te terör örgütünün yayın organlarından Zaman gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladığını, en son yine örgüte ait Samanyolu Haber’de haber yayın yönetmenliği görevini yürütürken 2009’da TRT’ye iş başvurusunda bulunduğunu söyledi.

BYLOCKÇU ÇIKMIŞTI

Böken’in sözleşmeli olarak işe başladığı TRT’de hızla yükseldiğini ve TRT Haber ve Spor Dairesi Başkan Yardımcısı, TRT Haber Kanal Koordinatörlüğü görevine getirildiğini belirten savcı, sanığın bundan sonra TRT’nin haber ve yayınlarını FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amacı doğrultusunda şekillendirdiğinin dosyadaki deliller ve tanık beyanlarıyla tespit edildiğini dile getirdi.

Sanığın, telefonlarına örgütün haberleşme programı ByLock yüklendiğini ve bu programı örgüt içi haberleşmede kullandığını ifade eden savcı Kayaközü, Böken’in yine örgüt mensuplarınca kullanılan KakaoTalk programını telefonuna yükleyip, daha sonra bu programı sildiğinin cihazda yapılan teknik incelemeyle belirlendiğini kaydetti.

EK SÜRE İSTENDİ

Böken’in örgüte ait BankAsya’daki hesabına, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatından sonra para yatırdığını da belirten Kayaközü, mevcut deliller doğrultusunda sanığın, “silahlı örgüt üyeliği” suçundan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, cezanın Terörle Mücadele Kanununa göre yarı oranda artırılarak 15 yıla çıkarılmasını istedi.

Mütalaaya karşı beyanı sorulan Ali Ahmet Böken, savunma için ek süre istedi.

Savcının değerlendirmesine katılmadıklarını belirten Böken’in avukatı ise 18 aydır tutuklu bulunan müvekkilinin, tutukluluk süresi de göz önüne alınarak tahliye edilmesini istedi.

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Böken’e savunma için ek süre verilmesine karar verdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, duruşmayı 3 Nisan’a erteledi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu