Magazin

FETÖ’nün futbol ayağına ilişkin davada Uğur Tütüneker’e beraat

FETÖ’nün futbol ayağına ilişkin 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan, eski futbolcu Uğur Tütüneker’le ilgili flaş gelişme… Mahkeme Galatasaray’ın efsane futbolcularından Uğur Tütüneker’in  beraatine karar verdi. Ayrıca mahkeme, diğer eski futbolcu İsmail Demiriz’in duruşmasını erteledi. Diğer önemli bir gelişme de firari Arif Erdem hakkında yaşandı. Mahkeme firari Arif Erdem hakkındaki dosyanın ise ayrılmasına hükmetti.

DOSYA KISMEN KARARA BAĞLANDI

Dosyayı kısmen karara bağlayan heyet, sanık Uğur Tütüneker’in “suçu işlediği sabit olmadığı”ndan beraatine karar verdi.

Heyet, sanık İsmail Demiriz ve Arif Erdem’in ise dosyalarının ayrı ayrı görülmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

Uğur Tütüneker duruşma çıkışında basın mensuplarına, “Adalet yerini buldu. Karardan biz de mutluyuz.” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “futbol yapılanması”na yönelik davaya devam edildi. Davada”terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan eski futbolcu Uğur Tütüneker’in beraatine, diğer sanıklar İsmail Demiriz ve Arif Erdem’in ayrı ayrı yargılanmak üzere dosyalarının ayrılmasına karar verildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Uğur Tütüneker, İsmail Demiriz ve avukatları katıldı. Firari sanık Arif Erdem ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan savcılık, FETÖ’nün devletin her alanında olduğu gibi toplumu yakından ilgilendiren yaşam alanlarında da örgütlendiği belirterek, “en popüler spor dalı olması, milyonları peşinden sürüklemesi, ekonomik ve reklam boyutunun büyük olması, asıl amacın dışında farklı baskı aracı olarak kullanmaya elverişli olması” nedenleriyle futbolun örgüt elebaşı tarafından özellikle seçildiği kaydedildi.

Mütalaada, futbol camiası içerisindeki futbol oynayan örgüt elemanlarının sorumlu örgüt imamları eliyle futbolun içerisine sızdıkları, örgütün amaç ve fikirleri doğrultusunda futbolu yönlendirerek amaçlarına ulaşmak için araç olarak kullanmaya çalıştıkları anlatılarak, ”Örgüt yıllık bütçeleri milyon dolarları bulan, çok sayıda insanla taraftarlık bağı bulunan büyük kulüpleri ele geçirmeyi düşünmüştür.” denildi.
Mütalaada, sanık Demiriz’in FETÖ elebaşı ile çekilmiş 2 fotoğrafının bulunduğu ve bunu evinde sakladığı, aramada 1 doların ele geçirildiği, sosyal medya hesaplarında örgüt mensuplarını takip ettiği, FETÖ elebaşının kitaplarını beğendiğinin tespit edildiği aktarıldı.

Mütalaada, sanık İsmail Demiriz’in firari Hakan Şükür ile Galatasaray Kulübü’nde futbol oynadığı dönemde örgüt içerisine ilk giren kişilerden olduğu, başka futbolcuları da örgüte kazandırdığı, örgütle bağını yakalandığı güne kadar sürdürdüğü belirterek, sanığın ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıl kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Sanık Uğur Tütüneker hakkında ise tüm dosya kapsamında yer alan bilgi, beyan ve raporlar birlikte değerlendirildiğinde sanık hakkında soyut beyanlar dışında atılı suçu işlediğine dair, her türlü şüpheyi giderecek, somut olgulara dayanan, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verilmesi istenen mütalaada, firari sanık Arif Erdem’in savunması alınamadığından dosyasının ayrılması istendi.
Mütalaaya karşı beyanda bulunan sanık Demiriz, hakkındaki suçlamayı kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu. Sanık Demiriz’in avukatı ise mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre istedi.

Sanık Uğur Tütüneker ise ”Daha önce söylediklerimin arkasındayım, beraatimi istiyorum.” dedi.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu