Filenin Sultanları 2023 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda Avrupa Şampiyonu Oldu

Organizasyonun başından itibaren etkileyici bir performans sergileyen Filenin Sultanları, C Grubu’nda oynadığı 5 maçı da kazanarak son 16 turuna yükseldi. Ardından çeyrek finalde Polonya’yı geçen Milli Kadın Voleybol Takımı, yarı finale yükselmeyi başaran İtalya ile karşı karşıya geldi ve nefes kesen bir mücadele sonucunda 3-2 galip gelerek finale yükseldi.

Sırbistan ise A Grubu’nda Ukrayna, Slovenya, Polonya, Macaristan ve Belçika’yı mağlup ederek son 16 turuna adını yazdırdı. Son 16 turunda İsveç’i yenmeyi başaran Sırbistan, çeyrek finalde Çekya’yı devirip yarı finale yükseldi. Hollanda karşısında da başarılı bir performans sergileyen Sırbistan, finalde Türkiye ile karşı karşıya geldi.

Türkiye’nin büyük bir mücadele sonucunda kazandığı bu zafer, Milli Kadın Voleybol Takımı’nın tarihindeki üçüncü Avrupa Şampiyonası finali oldu. Daha önce 2003 ve 2019’da finale çıkan Filenin Sultanları, bu iki maçı da kazanamamış ve gümüş madalya ile yetinmek zorunda kalmıştı. Ancak bu kez altın madalyayı kucaklamayı başaran Türkiye, Avrupa şampiyonalarındaki başarısını bir üst seviyeye taşıdı.

FIVB ülkeler sıralamasında birinci sırada bulunan Türkiye, bu zaferle birlikte uluslararası voleybol arenasında da adını altın harflerle yazdırdı. Milli Kadın Voleybol Takımı, Milletler Ligi şampiyonluğunun ardından Belçika’daki bu organizasyonda da büyük bir başarı elde etti ve altın madalyayı kazanarak Türkiye’nin gurur kaynağı oldu.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir