GündemManşet

Flaş! ABD Türkiye’deki askerlerinin ailelerini geri çekiyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD ) Avrupa Komutanlığı, İncirlik’teki askerleri için flaş bir karar verdi. Güvenlik gerekçesiyle Adana (İncirlik), İzmir ve Muğla’daki personelin ailelerinin Türkiye’den ayrılmasını isteyen ABD’nin açıklamaları ajanslara flaş haber olara düştü.

2015 Eylül ayında Adana Başkonsolosluğu ve İncirlik üssünde görev yapan Amerikalı personelin aileleri için daha yumuşak bir uyarı yapan ve “İsterseniz ailelerinizi ABD’ye gönderin” diyen ABD yetkilileri bu kez daha kesin ve daha üst seviyede adeta emir gibi bir açıklama yaptı. İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan “Güvenlik tehdidi bülteni” çerçevesinde, Amerikalı personelin aileleri için bu kez çok daha net bir açıklama yapıldı. Üstelik bu kez yalnız Adana İncirlik değil Türkiye’deki Yunanistan sınırında kritik bölgeler olan İzmir ve Muğla için de geri gelin çağrısı yapıldı. Yapılan çağrıda  “ABD’ye geri gönderin” talimatı verildiği bildirildi. Pentagon, İzmir’de ve Muğla’daki (deniz üssü) üslerde görev yapan Amerikan askerlerinin ve personelinin aileleri için de de “ABD’ye geri dönsünler’ talimatı yayınladı. ABD neden böyle bir talimat verdi? Bilmediğimiz neler oluyor? Daha önce Eylül ayında yapılan uyarıınn “isteğe bağlı geri dönüşü” öngörmesi söz konusu iken bugün yapılan uyarıdaki bu kesinliğin arkasında yatan sebepler neler olabilir bütün bu soruların cevabını tüm dünya merakla bekliyor.

Geçtiğimiz hafta ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, kendileri için tehlike arz eden unsurları açıklamış2017 yılının savunma bütçesinin görüşüldüğü ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde konuştu. Konuşmasında Carter, Rusya, Çin, Kuzey Kore, İran ve terörizmi ABD’yi tehdit eden ilk 5 unsur olarak açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu