Televizyon

Fox TV ve TV8 arasındaki format savaşında kılıçlar çekildi

Acun Ilıcalı, Fox TV ekranlarında yayınlanan ‘Zuhal Topal’la Sofrada’ programının, kendi yapımları ‘Yemekteyiz’le aynı formatta olduğunu ifade ederek çalıntı iddiasında bulunması iki TV8 ve Fox TV’yi karşı karşıya getirdi.

TV 8 cephesinin iddiasından sonra  Fox TV, konuyu ana haber bültenine taşımış ve Acun Ilıcalı’nın iddialarını yalanlamıştı. TV8, Fox TV Ana Haber bülteninde yapılan açıklamaların ardından sessizliğini bozdu ve madde madde açıklamalarda bulundu.

TV 8 CEPHESİNDEN VİDEOLU YALANLAMA GELDİ

Acun Ilıcalı, haber bülteninde yer alan iddialar sonrasında TV 8’de bir video yalanlayarak karşı açıklamalarda bulundu. Yaşananları, ‘format hırsızlığını meşrulaştırma çabası’ olarak yorumlayan Acun Ilıcalı kanalı üzerinden yayınladığı videoda şu ifadelere yer verdi:

Fox TV’nin önceki günkü ana haber yayınında “Yemekteyiz” formatının çalınmasıyla ilgili kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir açıklamaya yer verilmiştir. Bu yayın minareyi çalan kılıfını hazırlar misali, yapılan format hırsızlığını meşrulaştırma çabasıdır. Bu nedenle kamuoyunu söz konusu meseleyle ilgili yeniden bilgilendirme gereği doğmuştur.

TV8’de yayınlanmakta olan “Yemekteyiz” formatı, Fox TV tarafından tamamen çalınarak “Zuhal Topal’la Sofrada” adıyla kopyalanmıştır.

Söz konusu kanal , tüm dünyada 40 farklı ülkede, Türkiye’de ise 10 yıldır yayınlanmakta olan “Yemekteyiz” formatının kopyasına “Momsters” (Zuhal Topal’la Sofrada) adını vererek özgün bir program havası yaratmak istemektedir. Bu alenen fikir hırsızlığıdır.

Fox TV, söz konusu açıklamasında “Momsters” (Zuhal Topal’la Sofrada) programının format sahibini Global Telif Hakları Yapımcılık Tic. A.Ş. olarak göstererek doğru olmayan bir beyanda bulunmaktadır. Bahsi geçen firmanın yetkilileri ise format sahibinin kendileri olmadığını sadece dağıtıcısı olduklarını açıklamışlardır.

Yine Fox TV yayınında, format hırsızlığını ortaya koyan raporu hazırlayan Emrah Dönmez’in Işık Üniversitesi’nde görev yapmadığı iddia edilmiştir. Bu iddia da kesinlikle gerçek dışıdır. Çünkü Emrah Dönmez, raporu hazırladığı tarihte Işık Üniversitesi’nde görev yapmaktaydı.
Fox TV’nin ilgisiz detayları ön plana çıkararak kamuoyunu gerçeklerden uzaklaştırma çabalarını kınıyoruz. Takdiri siz seyircilerimize bırakıyoruz. “Zuhal Topal’la Sofrada” programı “Yemekteyiz” programına taklit denecek kadar benziyor mu? Benzemiyor mu?

GLOBAL AGENCY’DEN AÇIKLAMA

TV8’deki videolu açıklamanın ardından bu kez, Zuhal Topal’ın sunduğu programın yurt içi ve yurt dışı haklarını elinde bulunduran Global Agency’den çalıntı iddialarına ilişkin açıklama geldi.

İşte, o açıklama:


FOX TV’de yayınlanan “Zuhal Topal’la Sofrada” programıyla ilgili basına yansıyan haberlerde Global Telif Hakları Yapımcılık Ticaret A.Ş.’nin (Global Agency) isminin geçmesi nedeniyle bir açıklama yapma gereği duyduk.

Global Agency, “Momsters/Mutfakta Bir Gelin” isimli TV formatının hak sahipleriyle imzalanan temsilcilik sözleşmesine istinaden, dağıtıcı sıfatıyla 2017 yılından bu yana formatın yurt içi ve yurt dışında pazarlama ve dağıtımını yapmaktadır. “Momsters/Mutfakta Bir Gelin” isimli TV formatının hak sahipleri Nergiz Kartın, Hümeyra Daşdan ve Ramazan Uzan’dır. Format, ilk olarak Nisan 2018’de Rusya’da yayına girmiş, sonrasında ise Türkiye satışı gerçekleşmiştir. “Zuhal Topal’la Sofrada” isimli programın yapımcısı olan Dual Yapım ile Global Agency arasında 29 Haziran 2018 tarihinde bir lisans sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşme ile “Momsters/Mutfakta Bir Gelin” formatının Türkiye’de televizyon programı olarak hayata geçirilmesine ve programın yayınına yönelik haklar Dual Yapım’a lisanslanmıştır. Dual Yapım ise programı “Zuhal Topal’la Sofrada” olarak hazırlamıştır. Program, Ağustos 2018 tarihinden bu yana Fox TV’de yayınlanmaktadır.

Global Agency, 10 yıldan fazla süredir Türkiye ve dünyada yaratıcı fikirlere dayanan televizyon formatları bularak bağımsız distribütör sıfatıyla tüm dünyaya pazarlamasını yapmaktadır. Bu serüven, “Gelinim Olur Musun?” formatının Global Agency tarafından yurtdışına pazarlanmasıyla başlamıştır. “Gelinim Olur Musun?” formatında olduğu gibi “Momsters/Mutfakta Bir Gelin” de Türk kültüründe var olan gelin-kaynana çekişmesini odağına alan bir Türk formatıdır. Formatı özgün kılan temel fikir, gelin ile kaynana arasındaki çatışma ve gelinlerin yaptığı yemekleri jüri olarak kaynanaların oylaması üzerinedir.
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu