Yerli Dizi

FOX’UN BEKLENEN DİZİSİ: DÜŞLER VE UMUTLAR/JALE ŞEN

Hayattaki tonlarca takıntısından biri de (diğer takıntıları bundan sonraki yazılarımda yavaş yavaş öğrenirsiniz nasıl olsa, işte bu da ilki) sürekli yediğine içtiğine dikkat eden biri, bir koca dilim çikolatalı pastayı yerse, tüm gece #vicdan (Kanal D’ye göndermemi de yaptım şimdi) azabından ölmemek için kendini yazıya verir.

Cumaların 2 önemli dizisinden biri olan Karagül’ü (diğeri tabii ki Medcezir) izlerken bir yandan da Özcan Deniz’in yakında diziye yeniden gireceğini ve onun girmesiyle  Şanverdi’lerin düğün bayram edeceğini hayal ediyordum. Aslında Ocak ayının ortalarında diziye tekrar dahil olacaktı Özcan Deniz (hatta yakın zamanda dizinin setinde görüntülenmişti) ama görünen o ki birazcık gecikti. O arada Su ve Ateş’i çekti, izledik, beğenmedik. Ben beğenmedim diyelim. Özcan Deniz’in işlerinde hep bir ‘megoloman’ taraf olduğunu düşündüğüm için zaten baştan benim için onun filmleri ekside çıkar yola.

”Ay çok karizmatiğim kız ben” havalarıyla Deniz, bir de o ‘karizmatik, havalı’ sahnelerine ağır çekimler koyar ki biz kendimizden geçebilelim, diğer ağır çekim sahneye kadar kendimize gelebilelim diye uğraşır. Aslında orijinalinde çok da evran devran biri olmayan Özcan Deniz’i filmlerinde izleyip aşık olmamak neredeyse imkansızdır! Ya Sonra’sını beğenmiştim ya onu da söylemeden edemem. Ama Evim Sensin’de hayatımda ilk kez gördüğüm ilk süper havalı inşaat ustası olan Deniz’den ve özellikle Fahriye Evcen’in şımarık kız rolünde gözüme fazlaca batmasından dolayı filmden nefret etmiştim.

Bu akşamın diğer çok izlenen dizisi Star’da Medcezir, gençler ve kendini genç hissedenlerce, Yaman (Çağatay Ulusoy) ve Mira (Serenay Sarıkaya) hayranlarınca özellikle seyredilse de bunların yanı sıra çok iyi bir yabancı dizi (The O.C) uyarlaması ve oyuncu kastıyla ilgili çok yerinde seçimler yapılmış olmasıyla da iyi yapımlar içinde yer aldı. Sahne çekimlerinin ve kurgusunun kaliteli oluşuyla, güzel kıyafetler ve takıların resmi geçit yapmasıyla gözlerimizi de şenlendirmeyi bilen Medcezir’in markalara katkısı mükemmel.

Twitter üzerinden de sürekli paylaşım yapılan özellikle takı markaları ciddi satış ve reklam yapıyor dizi sayesinde. Bu güzel bir şey tabii, dizi sektörünün markalara da böyle bir güzelliği oldu. Ayrıca diziler sayesinde (işte benim gibi) dizi yazarları, eleştirmenleri doğdu, iyi de oldu.

Fox’taki Karagül’den, Özcan Deniz’in diziye döneceğinden bahsetmişken buradan kanalda yeni başlayacak olan Düşler ve Umutlar’a geçelim.

DÜŞLER VE UMUTLAR

Yıllar önce 1994’te Show TV’de gösterildiğinde ilk bölümüyle birlikte bende bağımlılık haline gelen Şehnaz Tango dizisi vardı. Senaristinin Oya Yüce, yönetmenlerinden birinin Semih Kaplanoğlu olduğu diziyle Ayşe Tolga’yı ve Nejat İşler’i tanımıştık. Sonrasında Star’a geçen dizi cidden çok iyi bir yapımdı. Şimdi Oya Yüce’nin, Charles Dickens’ın Oliver Twist adlı eserini uyarlamasından yeni bir dizi geliyor; Düşler ve Umutlar.

Fox TV’nin kendi Twitter hesabından ”Hayat bazen bataklıkta açan gülleri, bazen de gül bahçesindeki bataklığı gösterir…” cümleleriyle tanıttığı dizide, geçen sezon biten Kuzey Güney’den Çağdaş Onur Öztürk (karizmatik hırsızımız Çakı), çete lideri Musa (Mustafa Uğurlu), Asya (Gamze Karaman), yazar eskisi taze ressam Şefik (Avni Yalçın) ve en son Lale Devri’nde izlediğimiz, kavgacı ve paragöz Emre (Korel Cezayirli) var.

dusler-ve-umutlar-dizisi-2

 

Dizide esas başrol bir çocuğun, Berkehan Tüter’in canlandırdığı Yusuf’un. Hikaye Yusuf’un üzerinden yürüyecek ve bizler onun yetimhanede geçen hayatına şahitlik yapacağız. Biraz Şubat biraz Suskunlar tadında bir iş olacağını düşünmekle birlikte, daha ilk bölümü izlemeden ve uyarlama olması dolayısıyla her uyarlama işten başarılı sonuçlar çıkamadığı için çok da fikir sahibi olamıyorum. Oya Yüce’nin nasıl uyarlayacağı ve ekibin nasıl bir iş çıkartacağı önemli tabii.

Gökhan Özen’in 2007’de oynadığı Yalan Dünya dizisinde, Cansu Tosun’a, bön bön bakan hali oyunculukta son nokta(!)olarak ayrı bir yere koyduğum Barış Bağcı’nın dizisi Küçük Hanımefendi ve Tan Sağtürk’ün ‘sadece balet’ olarak kalması gerektiğine memleketçe karar verdiğimiz dizi Bez Bebek’in yönetmeni Serpil Kurtça, Düşler ve Umutlar’ın da yönetmen koltuğundaki isim. Limon Film’in yapımcılığını üstlendiği dizinin müzikleri, Cem Yılmaz’la Şener Şen’in beraber oynadıkları Av Mevsimi filminin müziklerini de yapmış olan Tamer Çıray’a emanet.

Şubat ortalarında ilk bölümünü izleyeceğimiz Düşler ve Umutlar’ı Şehnaz Tango’dan mütevellit Oya Yüce için beklemedeyim…

Oyun zamanı…

Kışın soğukta yapılabilecek en iyi şey aslında kanepeye yayılıp yanında mis gibi çayla televizyonda Türk filmleri izlemektir ama işte arada insan içine de çıkmak lazım ya biz de tiyatroya kaçıyoruz. 3 Şubat’ta Kocaeli Sabancı Kültür’de Şebnem Sönmez, Yasemin Göksu ve Suzan Kardeş’in oynadığı Bizbize var. Haberiniz ola…

Sevmek zamanı…

Kitapları sevelim mesela bu gece. Ben az önce Şeytan Marka Giyer’i sevdim. Altın Kitaplar’dan taze çıktı. Yarın okumak lazım…

Dinlemek zamanı…

”İzmir’liyim süperim” fenomeninden sonra sıradan gelen hatta açık ara farkla ”Angaralıyım, ağır abiyim” şekli varken hayatımızın içinde (niyeyse anlamadım gitti) Ankaralı Grup Son Feci Bisiklet ve Rahatsız Vals…

Bitirirken…

Adın yoktu tanıştığımızda, sonra da olmadı. Çünkü başka biri oldun zamanla…diyor ya Murathan Mungan, ‘başka biri olmadığınız’ zamanlar yaşayın hep…

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu