Kültür-Sanat

Fragmanı yayınlanan Troya Hazineleri Belgeseli’nin ilk gösterimi Adana Film Festivali’nde

Troya Hazineleri belgeselinin fragmanı yayınlandı. Yapımcılığını ve Yönetmeliğini Nihal Ağırbaş’ın; senaryosunu gazeteci Ömer Erbil’in kaleme aldığı belgeselde çok sayıda oyuncu yer aldı. Drama ağırlıklı belgeselde filmde Schliemann’ı tiyatro ve sinema oyuncusu Cenan Çamyurdu canlandırdı.

BELGESEL İLK OLARAK  ADANA FİLM FESTİVALİNDE GÖSTERİLECEK

Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Doç Dr. Ali Sönmez ile Arkeolog Nezih Başgelen’in danışmanlık yaptığı  Troya Hazineleri Belgeseli, 2018 Troya Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen tek film oldu. Çanakkale Valiliği tarafından özel ilgi ile desteklenen filmin ana sponsorluğunu Nurol Holding ve Tümad Madencilik üstlendi.

Belgeselde ayrıca Tülay Mumcu, Bekir Aslantaş, Yiğit Ateş, Serkan Özgül, Emrah Uslu gibi oyuncular da yer aldı.

blank

Heinrich Schliemann’ın kazı notları ve hatıralarından alıntılarla oluşturulan senaryoda; Schliemann’ın rotası, Çanakkale’de araştırma yaptığı yerler, eserleri kaçırdığı Karanlık Liman dahil tüm gerçek mekanlar görüntülendi. Hikaye profesyonel oyuncularla adım adım canlandırıldı. Çekimler 3 hafta sürerken, kazı sahneleri için özel bir alanda Troya Antik Kenti yeniden canlandırıldı. İç mekan drama çekimleri için İzmit Seka Kağıt Fabrikası’nda oluşturulan plato kullanıldı.. Belgesel ekibi, eserlerin kaçırıldığı Almanya’da eserleri yerinde görüntüledi ve Alman uzmanlardan görüş aldı.

5 ayda hazırlanan belgeselin ilk gösterimi bu yıl Eylül ayında düzenlenen Adana Film Festivalinde gerçekleşecek. 27 Eylül saat 12:00’de izleyici karşısına çıkacak film daha sonra yurt içi ve yurt dışı festival ve yarışmalara katılacak. 76 dakikalık uzun metraj drama belgesel film 4K olarak çekildi.

KAÇIRILAN TROYA HAZİNELERİ’NİN HİKAYESİNİ ANLATIYOR

Troya Hazineleri 1873 senesinde Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından önce Yunanistan’a daha sonra ise Almanya’ya kaçırıldı.

blank

Schliemann; tacirdi, hazine avcısıydı … Çocukluğunda hayalini kurduğu hazineler uğruna önüne çıkan herkesi yıkıp geçti. Kazdığı tabakaları bir köstebek yuvasına çevirdi, Troya kazı başkanı Rüstem Aslan’ın ifadesiyle Troya’nın kalbini söküp aldı.

1870 yılında Troya’da kazı izni aldı ancak Osmanlı Devleti ile yaptığı kazı protokolüne uymayarak hazineleri, yaptığı sinsi planla, bir gece vakti Karanlık Liman’dan bir daha geri dönmemek üzere kaçırdı. Oysa o dönemdeki Eski Eser Yasası eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklıyordu.

Osmanlı Devleti bilinenin aksine eserlerin peşini bırakmayarak Yunanistan’da dava açtı. Yunan mahkemeleri önce Schliemann’ı haklı çıkarsa da bir üst mahkeme olan Yunanistan Kraliyet Mahkemesi davayı bozdu ve Osmanlı Devleti’ni haklı bularak eserlerin iadesine karar verdi. Lakin Schliemann Atina’daki evinden de eserleri kaçırmıştı. Osmanlı Devleti bu kez 1 milyon Frank Tazminat davası açtı ve Schliemann’ın tüm gayri menkullerine haciz koydurdu. Yunan mahkemesi 1 milyon franka karşılık Schliemann’ı 10 bin frank ödemeye mahkum etti. Osmanlı Devleti büyük bir şok yaşadı. Eserleri alamayacağını anlamıştı.

Schliemann hatıralarında “tüm uygar dünya bu yaptıklarımdan dolayı beni ayakta alkışlayacak” diyordu. Fakat Anadolu insanının hafızasında ve Osmanlı arşivlerinde eserleri aşıran bir hırsız olmaktan kurtulamadı. Yağmalanan eserler tam bir asırdır ana vatanına hasret.

Yaşanan tüm bu süreç Osmanlı ve Yunanistan belgelerinin ışığında, uzmanların görüşleri ile birlikte ”Troya Hazineleri” belgesel filminde gündeme getiriliyor.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu