Medya

Fransız Charlie Hebdo dergisinden skandal bir karikatür daha… Depremde ölen insanlarla dalga geçti

Fransız mizah(!) dergisi Charlie Hebdo, yine skandal bir karikatürle gündemde. İtalya’da meydana gelen ve yaklaşık 300 kişinin hayatına mal olan depremi malzeme yapan dergi, yine bir skandala imza attı. Fransız dergi, İtalya’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden 300 kişiyi malzeme yapmaktan çekinmedi. Dergi, depremde ölen insanları yiyeceklere benzeterek iğrenç bir skandala daha imza attı.

Konuyu köşesinde gündeme taşıyan Sabah gazetesi popüler kültür yazarı Mevlüt Tezel, yazısını sosyal medyadan paylaşırken; “Hz. Muhammed ile dalga geçerken Onlar mizahçı istediğini yapar diyorlardı Şimdi kötü oldular” notunu iliştirdi.

İşte Mevlüt Tezel’in skandala imza atan Fransız Charlie Hebdo dergisiyle ilgili yazısı:

*************    *************

İtalya’da geçen hafta 300 kişinin yaşamına mal olan depreme ilgili bu karikatür, Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’da yayınlandı.
‘İtalyan usulü deprem’ başlıklı karikatürde depremde ölen ve yaralananları, makarna çeşitlerine benzetiliyor. Karikatürde, kanlar içindeki bir adam, ‘domates soslu penne makarna’, bir diğeri ‘penne graten’, yıkılan binaların, molozların altında kalanlar ise yine İtalyanların ünlü yemeği, kat kat hamurdan yapılan lazanyaya benzetiliyor.

charlie-hebdo-italya-depremi
Kelimenin tam anlamıyla iğrenç bir karikatür. Forza Italia Partisi milletvekillerinden Barbara Saltamartini de Twitter hesabından, ‘Charlie Hebdo’nun karikatürü, depremde kaybettiklerimize yönelik aşağılık ve incitici. ‘Bu dergi bir hiciv değil ama bir çöp’ diye tepki gösterdi.
İtalyan gazeteleri de Charlie Hebdo’ya tepkiliydi. Il Tempo gazetesi, geçen yılki Charlie Hebdo saldırısını yansıtan ‘Paris usulü tartar’ başlıklı bir karikatür yayınlayarak, ‘Sevgili Fransızlar, böyle bir karikatür sizi güldürür müydü?’ diye sordu.
Il Giornale gazetesi ise ‘Charlie Hebdo değiliz’ manşetiyle çıktı.
Hz. Muhammed ile dalga geçerken ‘Onlar mizahçı istediğini yapabilir’ diyorlardı, şimdi mi kötü oldular? Her neyse, nihayet gerçeği gördüler.
Evet, Hebdo çizerleri Hristiyanlarla da ilgili berbat espriler yapıyorlar, Fransa’daki terör saldırısıyla da dalgalarını geçtiler ama ‘Herkesi eleştiriyorlar’ diyerek bu iğrenç karikatürler savunulamaz. Bu iğrenç karikatürler düşünce özgürlüğü ile de savunulamaz.
Klişe bir söz olacak ama düşünce özgürlüğünün de bir sınırı var. Depremde yıkılan binaların molozları arasında kalan insanları lazanyaya benzetmek düşünce özgürlüğü değil, hayvanlıktır!

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu