Medya

Fransız gazeteci Merchet Türkiye’nin haklı terör mücadelesine Fransız kalmadı!

Fransız gazeteci televizyon kanalındaki tartışma programında “Sürekli Türkiye’yi kötülemeye bir son verin” diye konuştu. Avrupa’da giderek tırmandırılan Türkiye karşıtlığının ardından bu kez sağduyulu bir ses Fransa’dan geldi. Ünlü Fransız gazeteci Jean-Dominique Merchet, Fransa’da Türkiye’ye karşı takınılan tavrı eleştirdi. Merchet, televizyondan adeta isyan etti.  Fransız gazeteci “Artık sürekli Türkiye’ye vurmaya bir son verelim” çağrısında bulunmayı da ihmal etmedi.

FRANSA’DAN SAĞDUYULU BİR SES

Fransa devlet televizyonu France 5’de yayınlan Dans L’Air programına L’Opinion Gazetesi yazarı, Fransız gazeteci Jean-Dominique Merchet’in sözleri damgasını vurdu.

Fransa’da Türkçe yayın yapan Arti33.com’un haberine göre Fransız kanalında DAEŞ’in Türkiye’yi neden hedef aldığının konusu masaya yatırıldı. Tartışma sırasında Türkiye’ye yönelik eleştirilere sert tepki gösteren Merchet, “Fransa’da Türkiye hakkında kötü konuşmaktan zevk alıyoruz. Sürekli Türkler kötü demeye bir son verelim. Bu doğru değil.” ifadelerini kullandı. Sunucunun “Türkiye’ye yönelik eleştiriler haksız mı?” sorusuna ise, Merchet “Evet biraz haksız” cevabını verdi.

TERÖR MAĞDURU TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA GÖSTERMEDİK!

Türkiye’nin bugün terör mağduru olduğunu söyleyen Merchet, Ortaköy’deki Reina’da yaşanan terör saldırısının Bataclan ile aynı olduğuna dikkat çekti. Fransız gazeteci, Fransa’da idareciler ile toplumun Fransa ile aynı mağduriyeti yaşayan Türkiye ile yeterli dayanışmayı göstermediğii dile getirdi.

Türkiye’nin terörle yaptığı mücadelesine de açıklık getiren Fransız gazeteci, PKK meselesinin Türkiye için varoluş meselesi olduğunu kaydederek PKK’nın kazanmasının Türkiye’yi sarsabileceğine dikkat çekti.

EMPERYALİST GÜÇLER OSMANLIYI BÖLDÜ

Jean-Dominique Merchet, yeni bir ülke olan Türkiye’nin bir asır önce Fransa, İngiltere gibi emperyalist güçlerin Osmanlıyı parçalara bölmesiyle küçüldüğinü hatırlattı. Türkiye’nin yeniden Batılı ülkeler tarafından bölünmenin korkusunu yaşadığını, onun için bazen aşırı tepki verdiğini söyledi.

Fransız gazeteci, Batıdaki Türkiye’ye yönelik tutumları da sert şekilde eleştirerek, Sistematik olarak sürekli Türkiye’ye vurmaya bir son verelim.”‘ifadelerini kullandı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu