Televizyon

Game Of Thrones dizisi dünyada ve Türkiye’de ne kadar izleniyor?

ABD orijinli Game Of Thrones dizisinin yükselişi devam ediyor. Tüm dünyaya yayılan dizinin hayranlarının sayısı yüz milyonlarla ifade ediliyor. Son yıllarda bakıldığında dünya genelinde ortalama 90 milyon kişi, Türkiye’de ise ortalama 6 milyon 600 bin kişinin izlediği dizi Game Of Thrones severlere güzel bir haberimiz var.

winteriscoming adlı sitenin haberine göre; IMDB yabancı diziler sıralaması arasında Game Of Thrones yükselişe geçti.  BBC’nin 1. ve 3. sırada yer alan Planet Earth, Planet Earth 2 dizilerinin Game of Thrones’un üstünde olması şaşırtıcı olsa da dizilerin son beş bölümlerine göre yapılan sıralamayla birlikte Game Of Thrones’un, puanı 9.4 olan 2008 yapımı “Breaking Bad” adlı diziyi geçerek 9.4 puanla uluslararası listede 4. sıraya yerleşmesi dizinin müdavimlerini mutlu etti.

imdb-rankings-for-got

Listenin 2. sırasında ise Band of Brothers’ın olması normal karşılanıyor. Band Of Brothers, 2001 yılından beri sirkülasyon sağlayan bir mini-dizi sonuçta. Kötü bölüm, kötü sezon yok doğal olarak. Dolayısıyla onu Game of Thrones gibi 7 sezon olan bir diziyle kıyaslamanın mantıklı olmadığı ifade ediliyor.

İlginç bir şekilde IMDB, kullanıcılarına oyların arkasındaki demografik yapıyı gösteriyor. 6. sıradaki The Wire’ın 7.3ün ortalama , Game of Thrones’un 9.6 ortalama oylarını 18 yaş altı kadınların belirlediği söyleniyor.

ECE SENA URSAVAŞ/MEDYABEY

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu