Dijital PlatformlarMedyabey TV

Game of Thrones final için ser veriyor sır vermiyor

Oynadığı 7 sezon boyunca başı hackerlarla beladan kurtulmayan Game of Thrones’un finali için olağandışı güvenlik önlemleri alınıyor. 8. sezonunun senaryosunun bile sızdırıldığı iddiaları üzerine HBO yine açtı kesenin ağzını ve daha geniş güvenlik önlemleri için kolları sıvadı. Geçen dönem yaşadıkları sıkıntıları yaşamak isteyen yapımcı şirket bir dizi önlem almaya hazırlanıyor.

Olağandışı önlemler kapıda

Dünyada milyonlarca hayranı bulunan fenomen dizi Game of Thrones tutkunlarını “Winter is coming” heyecanı sara dursun, yapımcı şirketler hackerlardan ve sızıntılardan korunmak adına çekimler için ekstra masraf yapmaya devam ediyor.

Özelikle dizinin yedinci sezonunda (geçtiğimiz sezon) Game of Thrones ekibinin ve HBO’nun kişisel telefon numaraları ve ev adresleri de dahil olmak üzere senaryoları da internete sızmıştı. Kişisel bilgileri ele geçiren hackerların oyuncu ve yapımcı şirket elamanlarından fidye isteyecek noktaya geldiği bile iddia ediliyordu.

Tekrar aynı sorunlarla uğraşmak istemeyen HBO, farklı bir çözüm yolu deneyecek. Alınan önlemleri İskandinav sohbet programı Skavlan’a anlatan Jaime Lannister karakterini canlandıran oyuncu Nikolaj Coster-Waldauttı; artık önden senaryoları alamayacaklarını belirterek “Birinci sezonu çekerken senaryolar geliyordu. Oturup üzerlerinde çalışma, not alma fırsatımız oluyordu. Birkaç sene sonra paranoyaklık baş göstermeye başladı. Yaşanan sızıntılardan sonra senaryoları dijital olarak PDF formatında almaya başladık. Yaşanan son sızıntıların ardından senaryoları bile alamayacağız. Çekim sırasında kulağımızda kulaklıklar olacak ve sahnenin gidişatı bize bu şekilde söylenecek.” ifade etti.

Daha önce de Sör Davos’u karakterini oynayan Liam Cunningham güvenlik önlemlerinin iyice sıkılaştırıldığını, sekizinci sezon senaryolarının kendilerine gönderildiğini ancak açıp okumak için henüz izin çıkmadığını açıklamıştı.

Game of Thrones ne zaman başlayacak?

Dizinin baş yapımcıları David Benioff ve D.B. Weiss, yaptıkları açıklamada dizinin 8.sezonun ne zaman yayınlanacağı belirtti buna göre 8. sezon 2018 veya 2019’da gelecek denilse de net tarih verilmedi.

Game of Thrones 8. sezon için sızdırılmış senaryo şu şekildeydi

HBO programlama başkanı Casey Bloys yaptığı röportajda final sezonunun senaryosunun tamamlandığını, D.B Weiss ve David Benioff’un ise senaryoyu bölümlere nasıl aktaracakları ve her bir bölümün uzunluğunun ne kadar olacağı üzerinde çalıştıklarını söyledi. Zaten ekim ayında çekimlere başlayacaklar(Nikolaj Coster-waldau ile yapılan röportajda ekim ayında çekimlere başlayacaklarını genellikle çekimlerden 6 hafta ya da 1 ay öncesinden senaryoların oyuncuların eline geçtiğini ama daha 8.sezonun senaryosunun oyuncuların eline geçmediğini söyledi.) daha senaryo yazılmadıysa 1 ayda mı yazacaklar senaryoyu aptal aptal konuşmayın. Hangi karekterin ne söyleyeceği nereye gideceği ne yapacağı yani dizinin senaryosu yazıldı ve bitti. Geriye çekimleri ve montajları yapmak kaldı. Dizinin 2019’a sarkabilecek olmasının sebebi de bütün sezonun bir kış mevsiminde çekilemeyebilecek olmasından. Çünkü bölümler 2 saate yakın uzunlukta olacak ve savaş ağırlıklı olarak çekilecek. Bu yüzden 2018 senesinin kış mevsimini de kullanabilirler. Araştırma yapmadan saçma sapan konuşmayın. Bu senaryonun sızdırılmış olma olasılığı üzerine ise:
7.sezon 7.bölüm ile çelişen bir yeri yok ve yabancı sitelerin hepsinde aynı senaryo var bu kanaldaki arkadaş çevirisini yapmış sadece. Yani her kafadan bir ses çıkmıyor ya sızan senaryo gerçek senaryo ya da hangi fan yazdıysa bu senaryoyu çok tuttu. İşin ilginç yanı bu senaryonun daha sezon finali yayınlanmadan sızmış olması ve ona rağmen sezon finali ile arasında hiç bir kopukluk yok bu da demek oluyor ki ya 7.sezonun bölümlerini sızdıran hackerlar tarafından fanmade senaryo olarak yazıldı çünkü daha 7.sezon 7.bölüm yayınlanmadan neler olacaklarını biliyorlardı ve ihtimaller üzerine bir senaryo yazdılar ya da aynı hackerlar veya farklı hackerlar 8.sezonun senaryosunu çaldı.

https://www.youtube.com/watch?v=0V7bqMucusU

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu