Yazarlarımız

GANİ MÜJDE’NİN CAZİBE’YE YAPTIĞI

Yahşi Cazibe’nin sürpriz finali herkeste şaşkınlık yarattı. Cazibe’nin final bölümünde erkeklerle para karşılı evlenen bir dolandırıcı çıkması rolünün bütünlüğüne uymadığı gerekçesiyle haklı olarak eleştirildi.

Projenin sahibi Gani Müjde, Twitter’dan “Finalde Azeri kadınları aşağıladın diyen dostlar, 92 bölüm yerden yere vurduğum Simge de Türk vatandaşıydı. Gereksiz alınganlıklar yapmayın.” diyerek kendini savundu. Mantık örgüsü olarak bakıldığında Gani Müjde doğru söylüyordu. Ama olayın bağlamı baz alındığında Gani Müjde, sonuna kadar eleştirilmeyi haketti.Çünkü medyaya yansıdığı kadarıyla Yahşi Cazibe’de Cazibe karakterini canlandıran Aslıhan Gürbüz’ le yapımcı şirket arasında sözleşme konusunda anlaşmazlık olduğu haberleri çıkmıştı. Anlaşıldığı kadarıyla Aslıhan Gürbüz’ün talepleri Gani Müjde’nin canını sıkmış olmalı.

Bu tür anlaşmazlıkların bu piyasada sık yaşandığını herkes bilir. Ücret artışı veya benzeri taleplerde piyasa kuralları işler. Ya oyuncuyla yola devam etmenin bir formülü bulunur ya da senaryoda yapılan bir manevra ile yollar ayrılır. Dolayısıyla Aslıhan Gürbüz’ün oynadığı Cazibe’ye yönelik finaldeki rövanşist tavır hiç de şık olmadı.

Twitter’da “Cazibe’nin son bölümde olmayacağını öğrenince ona kötü bir son yazmak zorunda kaldım. Cazibe’yi ben yarattım, ben öldürdüm” diye tivit atan Gani Müjde’nin ifadesinden durum net larak anlaşılıyor aslında.

Eğer böyle bir restleşme olmasaydı Yahşi Cazibe’nin finalinde Cazibe’ye dolandırıcı rolü düşmeyecekti. Ama Aslıhan Gürbüz resti çekince finalin doğal rotasından sapma oldu. İşte önemli olan da tam bu nokta. Gani Müjde’nin rövanşist davranması “zaten finale geldik krizse alsana kriz!” şeklinde özetlenebilecek tarzı, ekranlardan hep “şeker adam” görüntüsü veren mizah adamının imajıyla bağdaşmadı.

Eğer Cazibe, iki yıla yayılan rolün bütünlüğü içinde ‘suistimal eden bir kişilik’ sergileyip finalde dolandırıcı çıksaydı hiçbir sorun olmazdı. Ama iki yıl zarfında Cazibe’nin ortaya koyduğu profilin finalde dolandırıcıya dönüşmesi çok anlamsız oldu.

Yahşi Cazibe, sevilen bir iş olmasının yanı sıra Gani Müjde’nin tahammül eşiğini göstermesi açısından da ilginç bir proje olarak yerli dizi tarihimizdeki yerini almış oldu.

Şadan KABA / Medyabey

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu