Medya

GAZETECİ KIYIMINA SON VERİN!

turkiye gazeteciler sendikasi

Destekten TR

Türkiye Gazeteciler Sendikası, 5 gazete ve iki televizyon kanalında yaşanan işten çıkartmalarla ilgili bir açıklama yayınladı.

Destekten TR

İşte TGS’den yapılan açıklama…

Destekten TR

GAZETECİ KIYIMINA SON VERİN

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) olarak, yeni yılın ilk ayından itibaren Demirören Holding bünyesinde bulunan Milliyet, Vatan gazetelerinde; Doğan Grubu bünyesindeki Radikal’de, Doğuş Holding bünyesindeki NTV ve Cnbc-e’de, Çalık Holding bünyesindeki Sabah Gazetesi’nde onlarca basın emekçisinin işine son verilmesini kınıyoruz.

Her haberinde ve yayın politikasında emekçilerin yanında olduğunu göstermelik de olsa açıklayan Cumhuriyet gazetesi bir gün içerisinde 25 çalışanının işine son vermiştir. Cumhuriyet yönetimini yayın politikasına uygun hareket etmeye davet ediyor ve tüm basın işverenlerini, her yeni yılda neredeyse alışkanlık haline getirdikleri işçi kıyımına son vermeye davet ediyoruz.

Her geçen yıl kazanılmış hakları ellerinden alınan ve sendikal örgütlenmeleri önüne büyük engeller çıkarılan, bu nedenle yoğun baskı ve tehdit gören basın emekçilerinin yaşam ve çalışma koşulları gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Mesleki deformasyonun had safhaya ulaştığı, gazetecilerin gözaltına alındığı, tutuklandığı ülkemizde basın emekçileri şimdi de işsiz kalma korkusuyla karşı karşıya.

Açlık sınırının 1002 TL, yoksulluk sınırının 3266 TL olduğu gününüzde kriz bahanesiyle çoğu bu ücretleri bile alamayan işten çıkarılan yüzlerce basın emekçisi evine ekmek götüremezken, yüzlercesi de daha düşük ücretlerde çalışmaya zorlanıyor ve maaşlarını zamanında alamamaları nedeniyle mağdur oluyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu olumsuz siyasi ve ekonomik koşullar, uluslararası arenada yaşanan belirsizlikler halkın her zamankinden daha çok doğru bilgilenme gerekliliğini öne çıkarıyor.

Tam da böyle bir dönemde basın emekçilerinin işsiz kalması ya da işten atılma kaygısıyla gerektiği gibi habercilik yapamaması, halkın bilgilenme ve haber alma hakkının engellenmesi gibi tehlikeli bir sonuç doğuruyor.

TGS yönetimi olarak, bu dönemde basın çalışanlarının uydurma bahanelerle işten çıkarılmasının önüne geçilmesi için medya patronlarını daha duyarlı ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.

Tüm gazeteci arkadaşlarımızı bu zor koşullarda, birlikten kuvvet doğar düşüncesiyle TGS’ye üye olmaya ve emekçinin örgütlü gücüyle mücadele etmeye çağırıyoruz.

TÜRKİYE
GAZETECİLER SENDİKASI
YÖNETİM KURULU

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR