Medya

Gazeteci-yazar Kürşad Bumin hayatını kaybetti

Gazeteci-yazar Kürşat Bumin hayatını kaybetti. Bumin’in ailesi, 71 yaşındaki Bumin’in tedavi görmekte olduğu hastanede yaşamını yitirdiğini açıkladı. 1947 yılında Sivas Yıldızeli’nde doğan Kürşat Bumin, Ankara Üniversitesi’nin Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) mezun oldu. Bumin, 1972 ve 1980 yılları arasında Fransa’da siyaset felsefesine ilişkin çeşitli çalışmalar ve makaleler yazdı.

BUMİN HASTANEDE TEDAVİ GÖRÜYORDU

On yıl boyunca Ege Üniversitesi’nin Felsefe Bölümü’nde ders veren Kürşat Bumin, esas olarak medya eleştirileriyle tanındı. Bilgi Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde de ders veren Bumin, 1998 yılında Medyakronik isimli kitabını yazdı. 2000 yılında da Bilgi Üniversitesi’nin desteğiyle Alper Görmüş, Ümit Kıvanç gibi isimlerle birlikte aynı isimli medya eleştiri sitesini kurdu. Derslerinde ve eleştirilerinde en çok üzerinde durduğu konulardan biri TÜSİAD, TOBB, Barolar Birliği gibi üye olmanın zorunlu olduğu kurumların sivil toplum kuruluşu sayılamayacağıydı. Medyakronik sitesi 2002 yılında kapandı .

YENİŞAFAK GAZETESİ’NDE DE YAZDI

Kürşat Bumin Medyakronik sitesi kapandıktan sonra medya eleştiri yazılarını Yenişafak gazetesinde Alper Görmüş’le birlikte hazırladıkları Kronik Medya sayfasında devam ettirdi. Ayrıca Ali Sirmen ile birlikte SkyTürk kanalında bir televizyon programı sundu.

Kürşat Bumin, köşe yazılarını Diken ve son olarak Gazete Duvar’da devam ettirdi. 2013 yılında “çözüm süreci”nin bir parçası olarak 63 kişilik akil insanlar topluluğuna girdi. 2014 yılında ise Baskın Oran ve Murat Belge gibi isimlerin ardından akil adamlıktan ayrıldı.

Kürşat Bumin’in kitapları:

1981 – Sivil Toplum ve Devlet
1983 – Batı’da Devlet ve Çocuk
1986 – Demokrasi Arayışında Kent
1997 – Okulumuz, Resmi İdeolojimiz ve Politikaya Övgü
1998 – MedyaKronik
2002 – Hukuksuzluğun Günlüğü
2002 – Otoriter Demagoji Farklı Ol, Benim Gibi Ol

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu