Yazarlarımız

GAZETELER DEKLARASYON HAMLESİNDE TUTARLI MI?

Gazeteler bir araya geldiler özellikle TV’lerin ve internet sitelerinin kendi haberlerini paylaşmamaları konusunda birlikte hareket etme kararı aldıklarını açıkladılar. “Gazetelerin içeriği sadece gazetelerindir” başlıklı deklarasyonda “Gazetelerin içerikleri; yani, haberler, yorumlar, köşe yazıları, yazı dizileri, fotoğraflar, çizgi, grafik, sayfa tasarımı ve benzeri bütün unsurların tek sahibi gazetelerdir.” açıklamasına yer verildi.Bu  açıklama internet medyasında beklendiği gibi tepkiyle karşılandı.

Bu operasyon nereden çıktı, neden buna şimdilerde ihtiyaç hissedildi tam da anlayabilmiş değiliz. Ama bu karara sadece internet medyasından değil yazılı basının içinden bile tepkiler geldi. Örneğin, Sabah gazetesinden Yavuz Baydar, açıklamanın haklı taraflarının altını çizdikten sonra eksikliklerine de yazısında yer verdi.

20 gazetenin bir araya gelerek yaptıkları ortak deklarasyonun görmezden geldiği konular da yok değil. Açıklamadaki üslup ve seçilen kelimelerin özensizliği kendini belli ederken: “internet sitelerinin, gazete içeriklerimizi fikir ve emek hırsızlığı yaparak, pervasızca kullanmakta olduğu kamuoyunca da gözlemlenmektedir.” gibi sert ifadelerden de kaçınılmamış. Sanırsınız ki “ fikir ve emek hırsızlığı” yapan sadece internet siteleri.

Oysa genel görüntü böyle olmakla birlikte hiç de azımsanamayacak ölçekte tam tersi durumlar da sözkonusu. Yani internet sitelerinin içeriklerini, bırakın kaynak göstermeyi noktası virgülüne varıncaya kadar kendi malı gibi sayfalarında veya gazetelerin internet sayfalarında yayınlandığına şahit olduk.

Örneğin, yakın geçmişte Medyabey.com’da yeralan “ Sefa Doğanay, Saba Tümer’le Bugün Ekibinde” başlıklı özel haber, ertesi gün Habertürk gazetesinin internet sitesinde sadece başlığı değiştirilerek aynı metinle hem de kaynak gösterilmeden yayınlandı.

Bunun gibi daha birçok örneklerin var olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle medya sitelerinin haberleri gazetelerde ve onların internet sitelerinde kaynak belirtilmeden pekçok kez yayınlandı.

Ama gazetelerin deklarasyonuna bakarsanız emek ve fikir hırsızlığı sanki tek yönlüymüş gibi algılayabilirsiniz. Sormak istiyorum; yazılı açıklamada “bundan böyle bizler de internet sitelerinin içeriklerini kaynak göstererek dahi paylaşmayacağız” şeklinde bir ibareye neden yer verilmedi? Yoksa bu yaklaşımla “bizim yaptığımızı değil sadece intenet sitelerinin yaptığını emek ve fikir hırsızlığı olarak kabul ediyoruz” denilmiş olmuyor mu?

Kim ne derse desin, gazetelerin bu açıklaması son yıllarda Türkiye’de boy gösteren internet medyasının hatırı sayılır biçimde gelişmesinin gazetelerde yarattığı travmayı ortaya koyması bakımından anlamlı buluyoruz. Yapılmaya çalışılan internet medyasının önüne engel çıkarmaktan başka birşey değil.

Gazetelerin internet sitelerine bakıldığında birçoğunun sayfa trafiklerini artırmak için başlıkta ve içerikte ne taklalar attıklarını görüyoruz. Hatta bazılarının “soft porno” sitelerinden bile farkı yok. Belli ki internetteki reklam pastası birilerinin iştahını fazlasıyla açmış olmalı.

Bu arada “Kimi gazetelerde yeralan ‘son sayfa güzelleri’ne telif ödeniyor mu” şeklindeki haklı soruya “evet” diyebilen “ilkeli” bir gazete yöneticisi tanıyan var mı?

ŞADAN KABA/ MEDYABEY

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu