GündemManşet

Gençlere Genel Sağlık Sigortası ‘prim borcu silinecek’ müjdesi

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 25 yaşına kadar olan kişilerin genel sağlık sigortası (GSS) kapsamındaki sigorta prim borçlarını sileceklerini belirterek, gençlere müjdeyi verdi. Toplamda 3,3 milyon kişinin borcu siliniyor.

GSS prim borçları kapsamında hükümetin atacağı adımlar hakkında müjdeler veren Başbakan yardımcısı Lütfi Elvan konuyla ilgili açıklamayı Merrsin ziyareti kapsamında, Erdemli ilçesindeki öğretmenevinde muhtarlarla yaptığı toplantıda yaptı.

Emekli olup da e çalışanların sigorta primi kesintileriyle ilgili düzenlemenin yapıldığına da değinen Elvan hem emeklileri hem de gençleri sevince boğacak açıklamalarda bulundu:

“Emekli olan ve çalışan vatandaşlarımızın yüzde 15 olan sigorta primi kesintisini daha önce yüzde 10’a düşürmüştük . ‘Bunu tamamıyla kaldıracağız’ dedik. ‘Emekli olup da çalışan vatandaşlarımızdan sigorta primi kesintisi yapılmayacak’ dedik. Bununla ilgili düzenlemeyi yaptık. Kesintiyi de tamamen kaldırdık” dedi.

Kendi işini kurmak isteyen gençlere destek

Elvan daha sonra sözlerine “Kendi işini kurmak isteyen bir gencimiz var. Bu gencimize 50 bin lira karşılıksız destek vereceğiz, bunun uygulamasına da başladık. Diğer taraftan yine gençlerimize 100 bin liraya kadar faizsiz destek verme çalışmalarını tamamladık. Şu anda gençlerimiz istedikleri takdirde 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği alabilecekler. Bir başka önemli husus gençlerimizin sigorta prim borçları vardı. Bir çok gencimiz bunu ödeyemiyordu. 25 yaşına kadar olan gençlerimizin genel sağlık sigortası kapsamındaki sigorta prim borçlarını siliyoruz. Bununla ilgili yasa teklifimizi TBMM’ye sunmuştuk. 2 gün önce Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. İnşallah Meclis Genel Kurulundan da geçecek ve gençlerimizin genel sağlık sigortası primi borçlarını sileceğiz ki 3 milyon 300 bin gencimiz bundan yararlanacak ve toplam 3,6 milyar liralık devletin alacağından, tahsilatından vazgeçmiş oluyoruz. Dolayısıyla özellikle gençlerimizin bu alandaki borçlarını siliyoruz” şeklinde devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu