OyunSosyal MedyaTeknoloji

Gençleri intihara sürükleyen Blue Whale oyununun yapımcısından kan donduran itiraflar

Gençleri intihara sürükleyen Blue Whale (Mavi Balina) adlı oyunun yapımcısı çıkarıldığı mahkemede suçlarını kabul ederek adeta kan donduran itiraflar yaptı… 21 yaşındaki Rusya vatandaşı Philipp Budeikin gençlerde intihar eğilimini arttıran oyunu hakkında neler söyledi? Budeikin gençleri nasıl intihara sürüklüyordu?

Rusya’da gençler arasında yaşanan çok sayıda intihar olaylarının artması ardından konuyla ilişkilendirilen “Blue Whale (Mavi Balina) Challange” adlı oyunun yapımcısı çıkarıldığı mahkemede suçunu kabul ederek toplumda temizlik yaptığnıı söyledi.

Kurbanlar için vahşi tanım: “Biyolojik atıklar”

2016 yılı Kasım ayında tutuklanan, Philipp Budeikin’in çıkarıldığı son duruşmada, toplumda temizlik yaptığını vurgulayarak kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımlaması dikkat çekti. 50 güne yayılmış çeşitli görevlerden oluşan “oyunda”, gençlere, kendilerine acı vermeleri, korku filmi izlemeleri, gece yarısı uyanmaları gibi talimatlar veriliyor. Son “görev” olarak ise kendi hayatlarına son vermeleri isteniyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre Rusya’nın St Petersburg kentinde bir cezaevinde tutulan Budeikin, 16 genç kızı bu yolla intihara sürüklemekle suçlanıyor. Yapılan araştırma, söz konusu oyunla “yönetici” kimliği ile ilişkide olan başka kişilerin de bulunduğunu ortaya koydu.

Rus Novoya gazetesi, emniyet birimlerine dayandırdığı haberinde, Budeikin seviyesinde olan diğer yöneticilerin, katılımcılardan sosyal medya hesaplarındaki tüm delilleri silmesini istediğini duyurdu.

Bu deliller arasında katılımcıların sosyal medya hesapları üzerinden paylaştıkları, “kendine zarar verme görselleri” olduğu da ifade ediliyor. Soruşturmayı yürüten Anton Breido, “son aşamaya” gelmiş bir genç tarafından kendilerine ihbar yapıldığını açıkladı. “Budeikin nasıl sonuç alacağını çok iyi biliyor” diyen Breido, 21 yaşındaki yöneticinin, 2013 yılında başlattığı bu süreçte, gençleri ilk etapta korku filmleri ile yönlendirmesi altına aldığını açıkladı.Novoya gazetesi, Rusya genelinde bu akımla ilgili intiharların sayısının 130 olduğunu öne sürdü. Ancak emniyet birimleri bu iddiayı doğrulamadı.

Facebook bu intiharların neresinde? 

Ancak Budeikin’in sosyal medya üzerinden başlattığı “Blue Whale (Mavi Balina) Challange” Rusya ile sınırlı değil.

Bu “oyunun” dünya çapında yayıldığı belirtiliyor. İngiliz The Times gazetesi de Cuma günü konu ile ilgili ön sayfasından yayınladığı haberde Facebook ve sahibi olduğu Instagram’ın “kendine zarar” paylaşımları için harekete geçmekte yetersiz olduğunu duyurdu.

Gazete, Youtube üzerinden de benzer içeriklerin yayıldığını ancak video paylaşım sitesinin yapılan haberler sonrası söz konusu içerikleri silmeye başladığını bildirdi. The Times henüz İngiltere’de bu şekilde bir ölüm yaşanmadığını ancak bazı okullarda, sorunun ailelere iletildiğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu