GündemManşetMedya

Gırgır dergisinin skandal karikatürünü çizen isme ve yöneticilerine suç duyurusu

Gırgır dergisinin 7. sayısında yer alan “Musa Kızıldenizi ayırır ve Yahudileri kurtarır” başlıklı karikatürün çizeri Seyfi Şahin ve dergi yöneticileri hakkında suç duyurusu… Hukuk ve Değişim Derneği, Sözcü gazetesinin eki Gırgır’ın tepki çeken karikatürü için suç duyurusunda bulundu.

Hukuk ve Değişim Derneği, Gırgır dergisinin son sayısında yer alan “Musa Kızıldenizi ayırır ve Yahudileri kurtarır” başlıklı karikatürün çizeri Seyfi Şahin ve dergi yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu haber veriliyor.

Dernek avukatı Hasan Oğuz Altınkaynak tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, karikatürün “hakaret”, “kişinin hatırasına hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçları içerdiği için çizer Şahin ve dergi yöneticilerinin ayrı ayrı cezalandırılmasının talep edildiği bildirildi.

Tepki alan karikatürün semavi dinler için kutsal kabul edilen Hazreti Musa’yı alenen aşağıladığı ve değersizleştirmeye çalıştığı belirtilen dilekçede, “Bir dinin Peygamberinin o dine inananlar için vazgeçilmez ve saygıdeğer olduğu tartışmasız bir gerçektir. Yine o dine inananların değerlerinin korunması da Türk kanunlarınca güvence altına alınmıştır. Zira bir insanın inancı, tüm hayatını şekillendiren, şerefini, onurunu ve haysiyetini içeren kutsal değerlerini ifade etmektedir.” ifadesine yer verildi.

“Bu çirkin saldırıyı içeren karikatür, toplumumuzda büyük bir tepkiyle karşılanmış, huzursuzluğa neden olmuştur. Bu çirkin karikatürü çizen kadar yayınlayan dergi yöneticilerinin de sorumlu olduğu aşikardır.” denilen dilekçede Gırgır dergisinin karikatürünün, yüzde 98’i Müslüman olan Türk halkını ve diğer semavi dinlere inanan vatandaşları derinden yaraladığı kaydedildi.

Dilekçede, çizer Seyfi Şahin ve dergi yöneticilerinin cezalandırılmaları, karikatürü içeren derginin yayınının, dağıtımının ve satışının durdurulması, dağıtılmış dergilerin de el konularak toplatılması talep edildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu