Medya

Kendi ayağına sıktı…Gırgır dergisi kapatıldı

Mizah dergisi Gırgır’ın bu haftaki yeni sayısındaki bir karikatür yoğun tepkilere neden oldu. Son sayısında yayınladığı bir karikatürle kamuoyunda büyük tepki alan Gırgır dergisiyle ilgili flaş gelişme yaşandı. Yayıncı şirketin avukatı, Gırgır’ın kapatıldığını duyurarak; “Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Sözcü’nün haberine göre; kamuoyunda büyük tepki toplayan Gırgır, yayıncı şirket tarafın bugünden itibaren kapatıldı. Türkiye’nin en çok satan mizah dergilerinden biri olan Gırgır, artık satılmayacak.

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

AÇIKTAN DİN DÜŞMANLIĞI YAPILDI

Gırgır dergisinde Hz. Musa ve firavun arasında geçen ve Kur’anda da yer verilen olay etik kurallar gözardı edilerek alaycı bir biçimde konu edilmesi tepkiye neden oldu. Söz konusu karikatür sosyal medya mecralarında paylaşıldı. Pekçok kullanıcı Gırgır adlı mizah dergisinin dini bir olayı alay malzemesi yapmasına yönelik tepkisel paylaşımlar yaptı.

Gırgır’ın bu tavrının düşünce özgürlüğü olarak nitelendirilemeyeceği konusunda ortak görüş ortaya koyan pek çok kullanıcı, derginin yaptığı işi dini ve manevi değerlerle alay etmek olarak niteledi.

Gırgır dergisi, benzer konularda pek çok kere aynı türden yaptığı provokatif yayınlarla biliniyordu.

blank

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu