Televizyon

Gökhan Özoğuz’un yeni TV projesi belli oldu

O Ses Türkiye'de yaptığı jürilik görevinden ayrılan Athena Gökhan, National Geographic'te belgesel projesinde yer alacak.

O Ses Türkiye’deki jüri koltuğundan ayrılan Athena’nın solisti Göhkan Özoğuz’un yeni TV projesi bir belgesel oldu. Ünlü yorumcu, National Geographic kanalında su ile ilgili bir belgesel yapımda görev alacak.

National Geographic’in Finish iş birliğiyle hazırladığı “25 Litre” belgeseli ile gelecekte tüm dünyayı etkisi altına alacağı öngörülen su kıtlığına dikkat çekmeyi ve bu küresel sorunun ülkemize olası etkilerini gözler önüne sermeyi hedefliyor.

2040 yılına gönderme yapan bir kurgusal senaryo ile su konusunda tasarruf bilincinin yerleşmemesi halinde yaşanması muhtemel zorluklar hakkında izleyiciye bilgi veren belgesel, Gökhan Özoğuz’un uzmanlarla ve Özge Özpirinçci ile yaptığı görüşmelerle de farklı bakış açılarını ekrana taşıyor.

Su yeryüzünde yaşayan her bir canlı için hayatın kaynağı. Ancak bugün dünyada 700 milyon insan su kıtlığı çekiyor. Bilimsel çalışmalar önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu durumun aralarında İstanbul gibi büyük metropoller başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine yayılarak milyarlarca insanı etkileyecek bir boyuta ulaşabileceğini gösteriyor. National Geographic, Finish iş birliğiyle hazırladığı yeni belgeseli “25 Litre” ile Türkiye’deki su tüketim alışkanlıklarına yakından bakıyor.

Su tüketiminin mevcut oranlarda devam etmesi halinde 2040 yılında Türkiye’nin de su fakiri bir ülkeye dönüşebileceğini ortaya koyan belgesel, günlük su tüketim alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin ne denli büyük bir etkisi olabileceğine odaklanıyor. Belgesel ve senaryolu anlatımı bir araya getiren yapım, son birkaç yıldır kuraklıkla mücadele eden Cape Town’daki su kıtlığına karşı önlem olarak yerel yönetim tarafından planlanan ve kişi başı su tüketiminin günde 25 litre ile sınırlanacağı “Sıfır Günü” uygulamasından esinlenerek kurgusal bir anlatımla bu sınırlamayı 2040 Türkiye’sine uyarlıyor. 2040 yılını resmeden senaryolu bölümlerde, günlük su tüketiminin kişibaşı 25 litre ile sınırlandığı İstanbul’da yaşayan genç bir doktorun ve çevresindekilerin bu durum ile değişen hayat hikayeleri ekrana geliyor. Belgeselin anlatıcılığını üstlenen Gökhan Özoğuz ise bilim insanlarından tarihçilere kadar birçok uzmanla görüşüyor; bilim dünyasının öngördüğü su kıtlığı sorununun kaynağının yanı sıra hem bireylere, hem de kuruluşlara çözüm için düşen sorumlulukları anlamaya çalışıyor. Süreçte Özge Özpirinçci de Özoğuz’a katılıyor. Özoğuz ve Özprinçci su tüketimi konusunda bilincin artırılmasının ve bugün itibarı ile değiştirilebilecek bireysel yaşam alışkanlıklarının gelecekteki olası senaryoları olumlu nasıl değiştireceğine dikkat çekmeye çalışıyor. Yapım Nisan ayında National Geographic ekranlarında izleyici ile buluşacak.

Reckitt Benckiser ile sürdürülebilirlik çerçevesinde gerçekleştirilen iş birliği ile ilgili çok mutlu olduğunu belirten FNG Türkiye Tematik Kanallardan Sorumlu Genel Yayın Yönetmeni Yadigar M. Belbüken, “National Geographic 131 yıldır bilime ve keşfe verdiği desteğin yanı sıra dünyanın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak ve toplumu bilinçlendirmek üzere eşsiz projelere imza atmaya devam ediyor. Son yıllarda National Geographic kanalında dramatik hikaye anlatımının gerçek bilimle buluştuğu ve ünlü oyuncuların yer aldığı ‘Mars’ ve ‘Genius’ gibi belgesellerin dünyada çok ses getirdiğini görüyoruz. Türkiye’de ilk kez bu tür bir belgesel ürettiğimiz için çok heyecanlıyım. ‘25 Litre’ belgeselinin yarı senaryolu yapısıyla izleyiciyi yakalamayı ve gelecekte hepimizi etkileyecek önemli bir konuya dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Bu yolda National Geographic Türkiye elçileri Gökhan Özoğuz ve Özge Özpirinçci bizim için Türkiye’nin su tüketimini araştırıyor ve suyun paha biçilemez değerini görmemizi sağlıyor. Yapımcılarımız Cornerman ve Depo Film’in iş birliğiyle ortaya çok çarpıcı bir belgesel çıkacağını düşünüyorum.”

Reckitt Benckiser Pazarlama Direktörü Tarık Bayar, “‘Daha Temiz Bir Dünya Yaratmak’ vizyonuyla; Türkiye’nin en sevilen ve en çok tercih edilen bulaşık makinesi deterjanı markamız Finish ile uzun yıllar sürecek bir yolculuğa başlıyoruz. Amacımız, Türkiye’nin yakın gelecekteki su riskleri konusunda farkındalık yaratarak tüketicilerimizle birlikte su tüketim alışkanlıklarını değiştirmek” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu noktada alanında dünyanın en saygın kurumlarından National Geographic uzmanlığıyla gerçekleştirilen ‘25 Litre’ belgeseli, özgün içeriği ve kadrosuyla bir ilke imza atacak. Finish olarak 30 yıla yakındır tüketicilerimizi bulaşıklarını elde yıkamak yerine makinede yıkamaya teşvik ederek, milyonlarca ton su tasarrufu yapılmasına katkıda bulunduk. Doğasında ‘su tasarrufu’ olan bir marka olarak; çocuklarımıza daha parlak bir gelecek bırakmak adına, bulaşıkların elde yıkanması ve sudan geçirilmesi nedeniyle ortaya çıkan su israfıyla mücadelemiz artarak devam edecek. Alışkanlıklarımızı değiştirerek; tüm insanlık ve ekosistemimiz için en önemli unsurlardan biri olan suyu korumak için adım atabiliriz. Sosyal Sorumluluk projemizle, ‘Yarının Suyu’nu’ şimdiden korumaya çalışıyoruz, hep birlikte tasarruf ederek, su ayak izimizi azaltabiliriz.”

Ödüllü yönetmenlerin imza attığı belgeselleri, dünyaca ünlü oyuncuların rol aldığı yapımları ve ses getiren lokal prodüksiyonları Türk izleyicisi ile buluşturan National Geographic kanalı, Digiturk, D-Smart, KabloTV ve Tivibu platformlarından izlenebiliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu