İnternetTeknoloji

Google evleri yanlışlıkla dinlemiş!… İnternet devinden şaşırtan açıklama

İnternet dünyasının dev markası Google, ürettiği akıllı asistan hoparlörü Google Home’un evdeki nesnelerin sesini dinleyen özelliği ‘yanlışlıkla’ aktif hale getirdiğini kabul ederek evlerin dinlendiğini itiraf etti. ABD orijinli şirketten hatanın giderildiğine dair açıklama geldi.

Reddit kullanıcısı bir kişi, tesadüfen Google Home olarak adlandırılan akıllı asistan hoparlörle ilgili bir detayı fark etti.

Yemek yaparken akıllı hoparlöründen duman alarmının durduğuna yönelik bir uyarı geldiğini fark eden kullanıcı, “Normalde Google Home cihazları sadece ‘Tamam, Google’ veya ‘Hey, Google’ gibi aktif ses tanıma sistemini harekete geçiren sözcüklerine yanıt verir. Ancak bu örnekte, hoparlör pasif sesleri de dinleyip ‘aptal duman dedektörümü akıllı hale getiriyordu’” diye yazdı.

Başka bir kullanıcı ise yüksek gürültülü alarm, cam kırılması, fokurdatan kabarcık patlaması, hava kompresörü tankı seslerine karşı uyarılar aldığını söyledi.

‘SON GÜNCELLEMEYLE BİRLİKTE AKTİF HALE GETİRİLDİ’

İndependent’in aktardığına göre konuya ilişkin Protocol sitesine açıklamada bulunan Google Sözcüsü, söz konusu özelliğin son güncellemeyle birlikte ‘yanlışlıkla’ aktif hale getirildiğini ve şu an yapılan hatanın giderildiğini’ açıkladı.

Google, daha önce yaptığı açıklamalarda, kullanıcıların güvenliği için katı bir şekilde hoparlörlerinin sadece aktif sesi dinlediğini söylese de, söz konusu özellik gizlilik konusunda ciddi endişelere yol açıyor.

Özellikle birçok az kişinin uzun yazılan ürünlerin gizlilik politikalarını okurken, başka nedenlerden de olsa ortam sesini dinlemeyi sağlayan bu özellik, Google’ın gelecekte cihazdan ne gibi isteklerden bulunabileceğine dair soruları akıllara getiriyor.

BU İLK DEĞİL

Google müşterilerine haber vermeden ilk defa mikrofon özelliğini etkinleştirmiyor. 2019’da da Nest Secure alarm sistemine gizli bir mikrofon eklemişti ancak söz konusu eklenti, kutu ve ürünün internet sayfasından kaldırılmıştı.

SADECE GOOGLE ÜRÜNLERİNDE BULUNMUYOR

Öte yandan, bu özellik sadece Google ürünlerinde bulunmuyor; bu özellik, Amazon’un Echo hoparlörlerine 2018’de Alexa Guard adıyla eklendi.

Şüpheli gürültü sesleri dinlemenin yanı sıra, Alexa aynı zamanda insanların fısıldayıp fısıldamadığını kontrol ediyor; eğer fısıldıyorlarsa daha alçak sesle yanıt veriyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu