MobilTeknoloji

Google Huawei ile anlaşmasını bozdu… Türkiye’deki telefonlar bu karardan nasıl etkilenecek?

Google, Huawei ile olan anlaşmasını askıya aldığını duyurunca Huawei kullanıcıları bu kararın kendilerini nasıl etkileyeceğini merak etmeye başladı. Karar dünyada etki yaratırken milyonlarca Huawei telefon, tabet ve akıllı saat kullanıcısının olaydan nasıl etkileneceği gündemde.

HUAWEI KULLANICILARI KARARIN SONUÇLARINI MERAK EDİYOR

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, Gmail, YouTube, e-mail, Google Play mağazası gibi sistemlerle telefonu entegre etmesiyle biliniyor. Huawei telefonlara bu karardan sonra ne olacak?

Son zamanlarda dünyanın en çok satılan telefon markalarından olan Çin firması Huawei’in, Google ile olan anlaşması tek taraflı olarak askıya alınması sıkıntı yarattı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei ile ilgili sert ve tehditkar açıklamaları üst üste geldi. Huawei ile Apple arasında büyük bir pazar payı mücadelesi yaşandığı biliniyor.

GOOGLE – HUAWEI ANLAŞMASINI BOZDU

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmanın kapsamını daralttığını duyurdu.

Alphabet’in aldığı karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi güncellenemeyecek.

Googleın çatı firması Alphabet tarafından alınan şok karar sonrası en çok merak edilen soru, “Huawei Google Play güncellemesi olacak mı?” oldu. Huawei akıllı ürünler serisi dünya genelinde çok yaygın şekilde kullanılıyor. Huawei telefonlar, tabletler ve akıllı saatler doğrudan Google Play mağazası ile bağlantılı ürünler.

Android’in olmazsa olmazı olan Google Play ile Huawei arasındaki bağlantı bu karar ile birlikte resmen kopacak. Huawei telefonlar bundan sonraki güncellemelere erişim sağlayamayacak. Ancak şu an için Huawei telefon kullanıcılarının karardan etkilenmeyeceği belirtiliyor.

.HUAWEİ TELEFONLAR KARARDAN NASIL ETKİLENECEK?

Huawei telefonlar an itibarıyla bir sorunla karşılaşmayacak. Sorun, ilk Google güncellemesi ile başlayacak. Yeni Google Play güncelleme hizmetleri Huawei ürünlerine kısıtlanacak. Böylece telefonun Gmail, e-mail, YouTube, Google Play mağazası güncellemeleri olmayacak.

Huawei ise son birkaç yıldır Android sistemini kullanmasının engellenmesi takdirinde kendi yazılımını devreye sokmak için bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Çin’de kullanılan bazı modellerinin bu yazılıma ait teknolojileri kullandığı belirtiliyor.

Huawei’nin Çin’deki operasyonları zaten Google uygulamaları yasak olduğu için bu durumdan etkilenmeyebilir ancak şirketin en büyük ikinci pazarı olan Avrupa’da bu durumun nasıl bir zarara yol açabileceği henüz kestirilemiyor.

Trump geçen hafta içinde imzaladığı başkanlık emrinde, açıkladığı kara listede yer alan yabancı şirketlerin, hükümet izni olmadan Amerikalı şirketlerin geliştirdiği teknolojiyi kullanamayacağını açıklamıştı.

Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Huawei de bu listede yer alan şirketler arasına eklendi.

Son aylarda aralarında İngiltere’nin de olduğu bazı Batı ülkeleri, Huawei ürünleri ile ilgili güvenlik endişelerini dile getiriyordu.

.
Çin’in Huawei teknolojisini casusluk için kullanabileceği kaydediliyor.

Washington, müttefiklerine, Huawei’in 5G teknolojisini kullanmamaları konusunda da baskı yapıyor.

TÜRKİYE’DEKİ HUAWEİ TELEFONLAR ETKİLENECEK Mİ?

Reuters’a konuşan bir kaynak, Huawei’nin sadece Android işletim sisteminin halka ve geliştiricilere açık olan hizmetlerini kullanmaya devam edebileceğini, diğer hizmetlerine erişimin kesileceğini söylemişti.

Bu haberin üzerine Alphabet şirketinin sözcüsü bir açıklama yaptı; Amerikan hükümetinin aldığı kararlara uyduklarını belirterek şu an Huawei telefonlarda bu hizmetleri kullanan kişilerin ise devam edebileceğini belirtti.

Bu durumun Huawei’nin Çin dışındaki akıllı telefon operasyonlarını etkileyebileceği belirtiliyor.

SÜREÇ NASIL BU NOKTAYA GELDİ?

Huawei, Çin’in en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor ve dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üretici olma unvanını taşıyor. Geçen yıl dünya genelinde 200 milyon cep telefonu satış rakamına ulaştı. Ancak, ABD’de en fazla rahatsızlığı yaratan konu Çin ordusu ile olan ilişkileri.

Huawei Google anlaşması bozuldu! Huawei Google Play güncellemesi olacak mı? Huawei telefonlara ne olacak?
Kurucusu Ren Zhengfei, hem Çin Komünist Partisi üyesi hem de Çin ordusunda görev yapan bir mühendis. Her ne kadar bu, Çin için pek rastlanılmamış bir durum olmasa da ABD ve Batı’da kaygı yaratan bir özellik.

Amerikalılar, Çin’in Çinli bir teknoloji şirketinden diğer ülkelerde elde ettiği bilgileri vermesini talep etmesi halinde şirketin de bu bilgileri vermek zorunda kalacağını savunuyor.

Huawei Google anlaşması bozuldu! Huawei Google Play güncellemesi olacak mı? Huawei telefonlara ne olacak?
Amerikalılar, Çinli şirketlerin ABD’deki rakipleriyle özel hayatın gizliliğine dair aynı düzenlemelere tabi olmadıklarını söylüyor.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, 2012 yılında hazırladığı raporda, telekom şirketleri Huawei ve ZTE’nin ABD’de faaliyet göstermesine izin verilmesi halinde haberleşmeyi izleyebileceklerini ve hatta elektrik şebekesi gibi ABD’deki altyapı tesislerine yönelik siber saldırılar düzenleyebileceklerini öne sürdü.

ABD’de FBI ve CIA de dahil altı istihbarat kurumunun başkanları da geçen yıl Kongre’de yaptıkları konuşmalarda, Amerikan halkını Huawei cihaz ve ürünleri kullanmamaları konusunda uyardı.

Uzmanlar, teknoloji şirketlerinin uygulamalarına koydukları “arka kapılar” sayesinde donanımın kontrolünü ele geçirebileceklerini söylüyor. Bu yöntemle, acil durumlarda erişime olanak tanınmasını sağlayan güvenlik protokollerini de baypas edebilirler.

Ancak, normal şartlar altında, cihaz üreticileri, cep telefonu operatörleri tarafından kolaylıkla fark edileceği için bu yönteme başvurmayı tercih etmiyor.

Ren Zhengfei, Çin devletinin şirketinden hiçbir zaman “uygunsuz bilgileri” paylaşmasını istemediğini söylüyor.

Ren Zhengfei, Huawei’nin özel bir şirket olduğunu ve Çin devleti ile tek ilişkisinin vergi ödemek olduğunu belirtiyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu