İnternetMedya

“Google medya şirketlerine telif hakkı ödemesi yapmalı”… Bu karar çok konuşulacak

Fransa’da rekabet kurumu, Google’ın içeriklerini kullanabilmek için Fransız haber ajansları ve yayıncılık kuruluşlarına ödeme yapmak zorunda olduğuna karar verdi. Bu kararın başka ülkelerde de emsal olması bekleniyor.

Fransa Rekabet Kurumu, Google’ın içeriklerini yayımladığı medya şirketlerine telif hakkı ücreti ödemesi gerektiğine karar verdi.

Kurumdan yapılan açıklamada “Google’ın yayıncılar ve haber ajanslarının korumalı içeriklerini yeniden kullanma ücretini belirlemek üzere iyi niyetli görüşmeleri 3 ay içinde yürütmesi gerekiyor” dendi.

“Google’ın faaliyetleri egemen konumunun suistimali anlamına geliyor ve bu basın sektörüne ciddi zarar veriyor” ifadeleri kullanılan açıklamada “Bu resmi karar, görüşmelerin Google’dan ücret teklifiyle etkili şekilde sonlanmasını gerektiriyor” dendi.

Fransa Ekim 2019’da Avrupa Birliği’nin (AB) “Dijital Tek Pazarda Telif Hakları” adlı yeni telif yönetmeliğini onaylayan ilk ülke olmuştu. Açıklamada görüşmelerin geçmişe dönük olarak söz konusu yönetmeliğe uygun olması gerektiği belirtildi.

Yeni yönetmelik haber yayıncılarının içeriklerinin internet siteleri, arama motorları ve sosyal medya platformlarında gösterildiğinde bunun bedelini tazmin etmelerini sağlamak üzere tasarlanmıştı.

Ancak Avrupa’daki arama motoru piyasasını domine eden Google bu karara uymayı aylardır kabul etmiyordu.

Şirket, medya gruplarının ücretsiz kullanım izni verdiğinde arama sonuçlarında yazı, fotoğraf ve videoları gösterebileceğini, izni vermemeleri halindeyse içerik olarak sadece başlık ve bağlantı verilebileceğini, bunun da söz konusu kuruluşların reklam gelirlerinde azalmaya ve görünürlük konusunda kayba neden olacağını söylüyordu.

Fransa’da bazı medya grupları ve AFP geçen sene kasım ayında konu hakkında rekabet kurumuna şikayette bulunmuştu.

Kaynak: Independent Türkçe

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu