Teknoloji

Google world wide web’i (www) unutmadı

Google, internetin 30. yılını es geçmedi. Bugün internetten Google sayfasını açanlar, internet devinin doodle olarak “World Wide Web” olarak bilinen “WWW”nin kullanılmaya başlanmasının 30. yılını gösteren görseli gördüler. Peki, world wide web ne demektir? İnternet teknolojisi için neden önemlidir? İşte haberin detayları…

WWW İNTERNET İÇİN ÇOK ŞEY İFADE EDİYOR

Worl wide web, internette yayınlanmış olan birbirleriyle ilişkili hiper-metin dokümanlarından meydana gelen bir bilgi sistemidir. Bilinen yanlış tanımın aksine World Wide Web internetin kendisi değil, yalnızca önemli bir parçasıdır.

World Wide Web, belli bir hiper-metin dili kullanan ve internet tarayıcısı adı verilen yazılımlar sayesinde kullanılan bir bilgi sistemdir. World Wide Web üzerinde bulunan her bir doküman veya sayfaya kısaca “Web Sayfası” denir. Web sayfaları içerisinde metin, görsel ve video klipleri içerebildikleri gibi diğer web sayfalarına gitmeyi kolaylaştıran bağlantılar içerebilir.

World Wide Web Ne Anlama Geliyor?

World Wide Web Türkçe tanımıylaysa “Dünya çapında ağ” anlamına gelir. İnternetin aksine World Wide Web yalnızca bilgi paylaşımının yapılması amacıyla icat edilmiş bağlantı biçimlerinden biridir. WWW kısacası internet üzerindeki web sayfalarını kapsar. İnternet ise bunun dışında FTP, E-Mail ve daha birçok tanımı içerisinde barındırmaktadır.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu