İnternetTeknoloji

Google yalan haberden beslenen sitelere savaş açmaya hazırlanıyor

Dünya internet devi Google, yalan yanlış haber yapan haber sitelerine savaş açmaya hazırlanıyor. Google’ın şu sıralar sahte haberlere karşı önlem alma çalışması yapıldığı haber veriliyor. Google’ın kendisine ait Adsense reklam alt yapısını kullanan sahte haber sitelerinin gelirlerini kesmeyi planladığı bildiriliyor. Böylelikle Google, yalan, yanlış haber yapan web sitelerinin bu tavırdan vazgeçirmeye çalışacak.

GOOGLE YALAN HABERDEN BESLENEN SİTELERİ AYIKLAYACAK

Sözcü’de yer alan habere göre; Bundan böyle sahte haber siteleri Google’dan reklam geliri alamayacak. Google’ın yeni politikasına göre sahte gerçek dışı haberler yayımlayan ve bunları sosyal medya ile yayarak gelir elde eden siteler Google’ın reklam ağından çıkartılacak.

Uzmanlar Google’ın aldığı bu kararın zamanlamasını dikkat çekici buluyor.Çünkü tarihinin en tartışmalı başkanlık seçimlerinden birini yaşayan ABD’de arama motorları ve sosyal medyada boy gösteren sahte haberlerin seçime etkisi oldukça eleştirilmişti.

Reuters’e açıklamaya yapan Google sözcüsü, okuyuculara hatalı ve yanıltıcı bilgi veren, kasıtlı olarak gerekli bilgileri gizleyen sayfaların reklam almasını kısıtlayacaklarını belirtti.

YALAN HABERLERİN KOLAYCA VİRAL OLMASININ ÖNÜ ALINACAK

Sahte, gerçek dışı haberlerin sosyal medyada yayılmasıyla ilgili olarak Facebook da eleştiriliyor. Ancak şu an Google bu tarz haberlere karşı daha aktif bir rol üstleniyor.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu