İnternetTeknoloji

Google’a ‘aptal/idiot’ yazınca neden Trump’ın adı çıkıyor sorusu cevabını buldu

“Google’a ‘aptal’ yazınca neden ABD Başkanı Trump’ın fotoğrafı çıkıyor” sorusu cevabını buldu. Google CEO’su Sundar Pichai ABD Kongresi’nde soruları cevapladı. Kongrede Sundar Pichai’ye ‘Neden aptal (idiot) yazınca Başkan Trump’ın fotoğrafı çıkıyor?’ sorusu yöneltildi. ‘Elle müdahale yok’ diyen Pichai, arama sonuçlarının nasıl oluşturulduğunu teknik olarak anlatarak cevap verdi.

GOOGLE CEO’SU: “ELLE MÜDAHALE YOK”

Pichai, ABD Kongresi’nde Google arama sonuçları ve politik taraflık konularında soruları yanıtladı. Oturum sırasında Cumhuriyetçi Zoe Lofgren, “Eğer şimdi fotoğraf kısmında aptal kelimesini aratırsanız, Donald Trump’ın resmi çıkıyor. Az önce denedim. Bu nasıl oluyor. Bunun olması için arama nasıl çalışıyor?” sorusunu yöneltti.

“MİLYARLARCA SAYFANIN KOPYASINI İNDEKSLEDİK”

CEO Pichai, Google’ın arama sonuçları hakkında özel bir karar vermediğini, ancak sonuçların internet kullanıcılarının yaptığı belli bağlantılarla oluştuğunu anlattı. Pichai; “Bugün anahtar bir kelime ile her zaman arama yapma hizmeti sağlıyoruz. Milyarlarca sayfanın kopyasını indeksledik ve iki yüzden fazla sinyale göre anahtar kelimeleri alarak sayfalarla eşleştirerek sıralıyoruz. Yani perde arkasında oturan birileri kullanıcılara ne göstereceğimize karar vermiyor. Sonuçlar temelde kullanıcıların neler ürettiğinin bir derlemesi.” şeklinde konuştu.

CEO Sundar Pichai bu teknik açıklamanın ardından ‘neden aptal kelimesi yazılınca Trump’ın fotoğrafının çıktığı’ sorusunu özel olarak yanıtlamadı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu