İnternetTeknoloji

Google’dan dikkat çeken yeni reklam kararı…YouTube da etkilenecek

Google, kısa videolarda araya giren video reklamları ve diğer reklam formatlarını kaldırma kararı aldı. Şirket, “Daha İyi Reklamlar Koalisyonu” (Coalition for Better Ads) standartları dahilinde sekiz dakikadan az süren videolarda masaüstü, mobil web ve aplikasyonlar da dahil olmak üzere bu yaptırımı uygulamaya başlayacak.

YENİ REKLAM UYGULAMASI KARARI DUYURULDU

Google videoların öncesinde ve video esnasında çıkan ve 31 saniyeden uzun olmasına rağmen 5 saniyenin sonunda atlanamayan reklamları kaldırmaya karar verdiğini duyurdu. Videonun yüzde 20’si ve daha fazlasını kapsayan reklamların kaldırılma tarihiyse 5 Ağustos olarak belirlendi. Amerikan web tarayıcısı pazarının yüzde 70’ini kapsayan Chrome bu uygulamayı çerezleri kaldıracağını duyurmasından bir ay sonra açıklayarak dijital pazarlamacılara kısa bir zaman diliminde ikinci darbesini vurdu.

YOUTUBE’DA DA UYGULANACAK

Aynı zamanda bu kararın YouTube’da da uygulamaya konulacağı belirtildi. Ana hizmeti markaların YouTube’da reklam verme süreçlerine yardımcı olmak olan Zefr’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Andrew Serby yaptırım hakkında “Bu uygulama dijital reklamcılığı temizlemeyi hedefleyen daha büyük bir hareketin ilk adımı” diyor ve ekliyor, “Google kontrolü eline alıyor. Bu tüketiciler ve markalar için iyiyken davetsiz ve ucuz dijital alan yaratan medya şirketleri için kötü haber.”

AdColony, Facebook, Unilever, News Corp ve GroupM Daha İyi Reklamlar Koalisyonu’nun üyelerinden birkaçı konuyla ilgili açıklamada bulundu. AdColony Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Matt Barash kurabiyeleri kaldırmanın kullanıcı mahremiyetiyle ilgili sorunları çözmek adına atılan bir adım olarak yorumlarken Chrome’un davetsiz reklamları ortadan kaldırmasını kullanıcı deneyimini iyileştirmek için alınan bir aksiyon olarak gördüğünü belirtti. Barash sözlerine “Web tarayıcı merkezli ve standardize olmayan reklamlar üzerinden ilerleyen reklam-teknoloji şirketleri bu gelişmeden kötü etkileneceklerdir” diye devam etti.

Google Ürün Direktörü Jason James bir blog gönderisinde “Chrome, kullanıcılarının video deneyimini bölen bu reklamları her ülkede kaldırarak kullanıcı koruma tedbirlerini genişletiyor” dedi.

GroupM Marka Güvenliği Yönetici Ortağı Joe Barone “GroupM Daha İyi Reklamlar Koalisyonu standartlarını kalite değerlendirme süreçlerine dahil ederek dünyanın dört bir yanındaki müşterilerinin davetsiz reklamların bulunmadığı alanlarda ve etkili bir şekilde reklam stratejilerini yürütmelerine olanak sağladı. Daha İyi Reklam Standartları müşteri tercihlerini gözler önüne serdiği için izleyicileriyle güven inşa etmek isteyen ve ilişkilerini derinleştirmek isteyen markalar ve yayıncılar için vazgeçilmez” diyerek markanın süreçle ilgili görüşünü özetledi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu